Nový Android postupně nastupuje. Novinky jsou docela zásadní

 PC a Mobily 
19. října 2019 19:46 / Petr Vlach
  3
📷
5 fotografií v galerii
Nové funkce dostala v Androidu 10 i Wi-Fi Depositpohotos
Ačkoliv byl systém vydán již před delší dobou, v těchto dnech teprve probíhají aktualizace jednotlivých výrobců. Víte, co přinese nový Android? Těšíte se?

Android s číslovkou 10 je zde a postupně se dostává na jednotlivá zařízení. Jsou výrobci, kteří jej nasazují velmi rychle, jiní si dají tradičně na čas. Někteří výrobci své mobily neaktualizují vůbec. Nač se tedy můžeme těšit a co naopak těm méně šťastným zůstane zapovězeno?

Tmavý režim

Velkou, zásadní a také nejviditelnější novinkou bude tmavý režim. Nejenže je tmavý režim v mnoha případech příjemnější a šetrnější pro oči, ale je také významným momentem pro prodloužení výdrže na baterii u telefonů s OLED displejem. Tam totiž spotřeba záleží na tom, zda body svítí, nebo jsou tmavé. Byly prováděny různé testy a prodloužení výdrže je citelné a v řádu hodin. Velkou výhodou ovšem je, že pokud se vám tmavý režim nelíbí, nic nebrání používat ten světlý. Novinkou bude také nový systémový font.

Titulky

Další velkou předností Androidu 10 bude aplikace, která umí ze slyšeného zvuku vytvořit textové titulky. Má být velkou pomocí pro sluchově postižené nebo pro uživatele, kteří už hůře slyší. Využít se ale dá i v případě potřeby zjednodušit porozumění cizojazyčným filmům.

Focus mode

Jinou vychytávkou nového systému je tzv. Focus mode. Jde o režim, který ztiší různá upozornění ve chvíli, kdy nechcete být rušeni. Můžete si ale nastavit, že určitá upozornění budete dostávat i v tomto režimu. Jste-li student a připravujete se právě na zkoušku či test, můžete si odfiltrovat všechna upozornění sociálních sítí, ale ponechat třeba aktivní upozornění na SMS, na kterou čekáte.

Šifrování úložiště

V nové verzi Androidu bude povinné šifrování úložiště. Výhodou je, že kdyby vám někdo mobil odcizil nebo jste jej ztratili, nikdo si vaše soubory neprohlédne. Funkce existovala již dřív, ale nebyla povinná. S nástupem procesorů, které umí zvládnou šifrování velmi rychle, a s nástupem nového šifrovacího algoritmu Adiantum, který je šestkrát rychlejší, to již zvládnou i starší procesory.

Rychlost

Nová verze systému má být rychlejší a méně paměťově náročná. Reálný je rychlejší start aplikací, rychlejší navázání síťového spojení i rychlejší grafický subsystém. Větší svižnost budou mít i aplikace, které pracují s neuronovými sítěmi.

Wi-Fi

V novém systému se mění zásadně práce s bezdrátovou sítí. Aplikace může vyžádat snadněji zvýšený výkon. To se hodí ve chvíli, kdy máte slabé připojení a chcete třeba hrát hru. Spojení získalo novou verzi ochrany WPA3, neboť předchozí verze už byla prolomena. Při připojení k nové Wi-Fi zařízení vygeneruje novou MAC adresu. Zařízení proto nebude snadno stopovatelné.

Novinek bude pochopitelně více. Někteří šťastnější už můžete novinky zkoušet doma, někteří stále čekají. Možná i rychlost aktualizací může být určitým vodítkem pro váš příští výběr výrobce mobilního telefonu, který si koupíte. Nezapomeňte také na to, že i naprostý laik se může naučit dělat s mobilem více věcí. Více jsme o tom psali v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teagan, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu