Ročně každý Čech prý vyhodí přes 80 kg potravin. Zamezit plýtvání vám pomohou různé aplikace

 PC a Mobily 
27. srpna 2019 18:48 / Terezie Zamlynová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Jídla často nakupujeme víc, než jsme schopni sníst Depositphotos
Celosvětově se podle údajů OSN zbytečně vyhodí nebo znehodnotí až třetina celosvětové potravinové produkce. Konkrétně to je zhruba 1,3 miliardy tun jídla. A protože se zájem veřejnosti o problematiku plýtvání jídlem zvyšuje s obavami lidí z důsledků klimatických změn, hledají se řešení, jak se i s tímto problémem vypořádat.

Protože žijeme ve světě technologií a aplikací, je logické, že řešení míří právě tímto směrem. Ano, za pomoci moderních výdobytků techniky lze alespoň částečně plýtvání s potravinami v našich končinách zabránit. Představujeme alespoň některé.

AAHI – nesnězené jídlo z pražských restaurací

AAHI je nově spuštěná aplikace českého původu, ovšem s mezinárodními ambicemi. Spojuje hladové strávníky s restauracemi, hotely a kavárnami, které by musely neprodané porce jídla a potraviny jinak vyhodit. Uživatelé aplikace mají možnost nakoupit v těchto zařízeních jídlo až s 50procentní slevou a jídlo si v zařízení na základě unikátního kódu přímo vyzvednout.

Nevýhodou je že aplikace funguje dosud jen v Praze a v některých částech Středočeského kraje. Nabízí ovšem též řešení pro prodejce na food festivalech, kterým umožňuje neprodané jídlo jejím prostřednictvím nabídnout a za sníženou cenu získat odbyt. Autoři aplikace slibují v nejbližší době její rozšíření. Ambice mají velké – mělo by jít o podniky nejen v dalších českých krajích, ale i v zahraničí.

Nesnězeno má již přes 17 tisíc uživatelů

Jiná aplikace vznikla díky dvojici vývojářů z Brna. Má jméno Nesnězeno, funguje však na stejném principu jako výše popsané AAHI. Obě aplikace jsou již ke stažení na Google Play nebo v App Store.

Restaurace a kavárny i zde v tomto programu nabízejí jídlo, které potřebují prodat za sníženou cenu. Nesnězeno funguje pro změnu zase zatím hlavně v Brně, ale najdete v ní už i pražské, olomoucké nebo ostravské podniky. Dohromady na svém webu uvádějí autoři projektu již 138 zapojených podniků a 17 124 uživatelů, kteří zachránili jídlo před vyhozením.

V zahraničí FoodCloud

Předcházet plýtvání jídlem se dá samozřejmě mnoha dalšími způsoby. V zahraničí s nápady, jak s tím bojovat, přišla již před několika lety aplikace FoodCloud. Je irského původu, propojuje supermarkety s charitami, které dávají jídlo potřebným.

Neprodané jídlo tak může putovat přímo z obchodů k lidem, kteří ho potřebují. Aplikace pomáhá například bezdomovcům nebo rodinám ve složité finanční situaci. Psali jsme také: Už jste byli v nábytkové bance? Díky ní můžete pomoci sobě i někomu dalšímu.

Na podobné myšlence funguje i projekt Too Good To Go už v celkem devíti evropských zemích. Jedná se o online platformu pro prodejce potravin, kteří zde mohou nabízet jídlo k záchraně za nižší cenu. Podobnou iniciativu zkouší v Česku také online prodejce potravin rohlik.cz, jenž jídlo před koncem jeho trvanlivosti nabízí za sníženou cenu.

Myšlenku na omezení plýtvání posunula dál v praxi například též britská aplikace Olio. Spojuje totiž běžné uživatele žijící ve stejné lokalitě k tomu, aby prodávali nebo darovali jídlo, které nespotřebují. Může jít o drobné pěstitele, lokální podniky nebo jen o lidi, kteří nestihnou sníst již nakoupené jídlo a rádi by ho poslali dál.

Komunitní lednice Bezezbytku

Pozadu s nápady nezůstáváme ani v Česku. Jednoduše už v praxi funguje projekt komunitních lednic nazvaný Bezezbytku. Princip je jednoduchý: na vybraných místech v Praze jsou umístěny sdílené lednice, do kterých mohou lidé vložit libovolné potraviny, které chtějí někomu darovat. No a potřební si jídlo můžou zase z lednice vzít.

V tuto chvíli jsou umístěné v Komunitním centru Žižkov, na Kotlasce nebo v kavárně ALTA Obývák. Projekt je organizovaný společností Samsung, přičemž do lednice mohou vkládat jídlo jak jednotlivci, tak i firmy. Přihlásit se mohou i noví zájemci o omezení plýtvání jídlem, kteří sami provozují například kavárnu nebo komunitní centrum. I k nim může být lednice umístěna.

Ročně se u nás vyhodí 81 kilogramů jídla na osobu

Nutno dodat, že lidé v Česku nepatří k největším evropským plýtvačům. I tak statistiky uvádějí průměrných 81 kilogramů vyhozeného jídla na osobu za rok. Na druhou stranu potřebných přibývá s tím, jak se sociální nůžky sále více rozevírají.

V rámci světa organizace OSN uvádí, že se celosvětově nejvíce vyhazuje ovoce a zelenina (45 %), ryby a mořské plody (35 %), obiloviny (30 %) a mléčné výrobky a maso (20 %). Jedná se o potraviny, které se zejména v teple rychle kazí a domácnosti je tak nejsou schopny spotřebovat v objemu, ve kterém je nakoupily. Domácnosti přitom patří k hlavním původcům plýtvání jídlem, a pokud bychom se vyhazování jídla pokusili celosvětově snížit o čtvrtinu, měli bychom údajně dost jídla pro nasycení všech lidí na planetě. Čtěte také: Tištěné 3D domy jako domovy pro nejchudší.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda