Žár trvá. Chraňte před ním i své telefony, horko je může ničit i tak, že explodují

 PC a Mobily 
26. července 2019 14:04 / Terezie Zamlynová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Telefon si s sebou bereme už téměř všude. Před horkem bychom ho však měli chránit. Depositphotos
Venku vládnou již několik dnů tropické teploty. Kdo nemusí být v práci, užívá si léta venku – u vody, v přírodě. A snad každý si k tomu s sebou bere mobilní telefon. Nabízí se otázka, jestli telefonům sluneční žár nemůže nějak uškodit. A pokud ano, jak je před tím chránit.

Hned na začátku si tedy řekněme, že vysoké teploty a sluneční paprsky většině chytrých telefonů skutečně vadí. Výrobci uvádějí, že bezpečná provozní teplota se u iOS zařízení pohybuje v rozpětí mezi 0°C a 35°C. Podobné je to však i u jiných typů telefonů s Androidem.

Maximální teplota, kterou IPhone bez úhony má podle firmy Apple snést, je 45°C. Nutno poznamenat, že tato teplota je v současných tropech na sluníčku reálná. A dokonce i vyšší.

Lepší tedy bude se podívat do návodu svého mobilu a najít si informaci o tom, jaká je maximální teplota, při které právě náš telefon dokáže ještě správně pracovat. Obecně platí, že u většiny z nich je 60°C maximum, kterému lze telefon vystavit. Pak hrozí nebezpečí.

To nastane třeba ve chvíli, pokud vozíme telefon na palubní desce auta. Chytré telefony v držáku na předním skle sice opravdu skvěle nahradí klasickou GPS navigaci, jestliže s nimi ale jedeme pod přímým sluncem, mějme na paměti, že na palubní desce může teplota dosáhnout klidně i 70°C. V kombinaci se zapnutými aplikacemi se tedy extrémní horko může stát nejen pro telefon osudné. V lepším případě „jen“ odrovná baterii nebo displej. V horším může nastat exploze či vznícení.

Poznáme, že je telefon přehřátý?

To, že vysoká teplota začíná náš telefon ničit, poznáme hned podle několika signálů. Mezi projevy přehřívání patří například zpomalení nebo úplné pozastavení nabíjení, ztmavnutí nebo zčernání displeje, oslabení signálu, pokles výkonu nebo například dočasné vypnutí blesku.

Kdo má IPhone, možná už se v horkých dnech setkal s tím, že se na displeji objevilo varování: „Teplota: iPhone/iPad potřebuje vychladnout“. Hned poté se zařízení raději samo vypne. Pokud by se tak nestalo, vypněte ho ručně sami a dejte někam do chladnějšího místa mimo dosah slunce a vysoké teploty. Je třeba tam nechat telefon, ale také třeba tablet, důkladně vychladnout.

Pamatujme však na to, že extrémy nejsou nikdy tím nejvhodnějším. Telefon ani v takovém případě do ledničky nepatří.

Přehřátí může způsobit někdy i běžná teplota

Nejhorší možný scénář, který se může odehrát na dovolené (zatím stále výjimečně a převážně spíše v tropech), je vznícení telefonu s lithium-iontovou (Li-ion) nebo lithium-polymerovou baterií ( Li-pol). I takový telefon, jak už bylo uvedeno, při přehřátí může začít hořet nebo dokonce exploduje. A zanechá za sebou pro svého uživatele ošklivou popáleninu či zničené auto nebo zařízení bytu.

Stejně jako u zapalovačů a tlakových nádob (třeba deodoranty atd.) víme, že není vhodné nechávat je na slunci, platí to i pro chytré telefony. A týká se to též jejich uchovávání v autech, která jsme odstavili. Nechávat všechny tyto jmenované věci v zaparkovaném autě, kde teplota během několika minut šplhá k 60 stupňům Celsia a výše, je hazard se zdravím, majetkem i životem.

A pozor, přehřátí nemusí mít na svědomí jen slunce, může za ním stát i hraní některých náročných her, používání GPS nebo dalších funkcí. Takže pokud se tomu chceme vyhnout, či nechceme chytrý telefon zatěžovat víc, než by mohl zvládnout, lepší bude, když hraní her raději necháme na večer nebo někam, kde bude chládek. Doporučuje se též vypnout funkce, které v danou chvíli zrovna nepotřebujeme. Mobilní internet, GPS nebo třeba nepoužívané aplikace běžící na pozadí.

Některé aplikace mohou pomoci

Pro úplnost ale dodejme, že jsou naopak některé aplikace v horku prospěšné. Umí nahlásit, kdy teplota chytrého telefonu dosáhne kritické hranice a sama vypne nepoužívané aplikace, aby ušetřila baterii. Kdo má telefon s operačním systémem Android, může si nainstalovat třeba aplikaci Cooling Master, na iOS zvolte Battery Forecaster Pro 2.

Snažme se zkrátka neriskovat a pamatovat si, že horko netrápí jen nás. Pokud tedy například sedíme ve své oblíbené hospůdce, či spíš její zahrádce, kde chybí stín, otočme alespoň svůj smartphone displejem dolů. Zapomeňte také, anebo nechte raději doma kožené obaly na telefon a tablet. I ony můžou přehřívání vašeho zařízení jen zhoršovat.

Jestli neseme s sebou víc elektronických zařízení, snažme se je v tašce či batohu vzájemně od sebe oddělit. Když musíme dobíjet, udělejme maximum pro to, aby to bylo v chladnějším prostředí. Existuje také možnost pomalejšího nabíjení, právě to je v horku bezpečnější.

Na závěr pak ještě poslední rada, která se může v těchto dnech hodit. Když náhodou telefon spadne do vody, je třeba ihned vytáhnout baterii a utopené zařízení vysušit. Čtěte také: Obtěžuje vás náhodné ovládání mobilního telefonu v kapse? Máme řešení

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky