Vybíráme kvalitní bezdrátová sluchátka. Vysoká cena nemusí znamenat lepší zvuk

 PC a Mobily 
02. července 2019 15:29 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bezdrátová sluchátka mohou být v různém provedení Pixabay
Klasické konektory 3,5 mm jack postupně z telefonů mizí. Pořídit si bezdrátová bluetooth sluchátka proto vypadá velmi lákavě. Jak koupit, abychom nenaletěli? Máme několik dobrých doporučení.

Přenos zvuku, to je doslova alchymie. Jestliže máte klasická drátová sluchátka, závisí kvalita zvuku na nahrávce, zařízení, které zvuk přehrává a na konstrukci sluchátek. U bezdrátových sluchátek do věci vstupuje i přenos mezi telefonem či počítačem a sluchátky. A právě tady vznikají největší chyby při nákupu zařízení.

Drahé nemusí znamenat lepší zvuk

Pokud jste se někdy dívali do ceníků na to, kolik stojí různá bezdrátová sluchátka, zjistili jste patrně, že si můžete koupit model za několik stokorun, ale třeba také za deset tisíc. Pokud si myslíte, že model za 10 tisíc bude automaticky hrát lépe, pak vaše úvaha není správná. Záleží totiž na tom, pomocí kterého kodeku se daná sluchátka spojí s vaším telefonem. Základním kodekem je SBC, který nastoupí vždy, když neexistuje propojení lepší. Tento kodek je ztrátový a navíc nerespektuje specifika lidského ucha. Čistě matematicky provede resampling zvuku a kvalitu zásadním způsobem zhorší. Jestliže se navíc pohybujete v prostředí zarušeném wi-fi a dalšími BT zařízeními, je výsledkem naprosto strašný zvuk, který se vám určitě líbit nebude.

Důležité parametry

Při výběru sluchátek se zajímejte o použitou verzi BT. V současnosti se rozšiřuje počet sluchátek i telefonů s BT verzí 5.0. Berte proto tuto verzi jako minimum. Moderní BT verze je energeticky úspornější. Samozřejmostí by měl být přenášený rozsah frekvencí v rozsahu 20 Hz až 20 kHz. To vám ale dnes naslibuje každý výrobce. Podstatný je právě v předchozím odstavci zmíněný kodek. Je skvělé, když se v technických specifikacích objeví zkratka aptX, AAC či LDAC. V kodeku AAC přenášejí zvuk iPhony. Pokud vaše sluchátka tento kodek podporují, nemusí se nic konvertovat a vy získáte kvalitní zvuk. LDAC zase podporují sluchátka SONY. Kodek aptX je z těch kvalitnější nejstarší. Dnes je poněkud na ústupu, ale rozhodně znamená záruku kvalitního přenosu zvuku. Zjistěte si ale také, zda daný kodek podporuje váš telefon.

Pecky do uší nebo náhlavní sadu?

Zbývá vyřešit otázku, zda budete preferovat pecky do uší nebo klasická sluchátka. Obojí má své přednosti a není úplně jednoduché odpovědět na otázku, která si vybrat. Doporučujeme sluchátka vyzkoušet. Má-li určitý model váš známý, požádejte o možnost alespoň hodinu sluchátka poslouchat. Teprve pak zjistíte, zda vás daný model někde netlačí, jestli vám zvuk není po delší době nepříjemný a zda budete spokojeni i při poslechu různých žánrů.

Při nákupu pecek do uší bude možná dobré zvolit variantu TWS, která je zcela bez drátu. Obě sluchátka tak tvoří samostatné jednotky. V tomto segmentu se dá už kolem 1 500 Kč sehnat řada zajímavých modelů. Samozřejmostí před nákupem jakéhokoli modelu je přečtení alespoň několika recenzí. Určitou inspiraci pro výběr najdete také v článku zde.

Témata: sluchátka, bluetooth, aptX, LDAC,
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím