Novým trhákem u mobilních telefonů je optický zoom
Docela nedávno firma Huawei uvedla na trh novou řadu svých telefonů s označením P30 Pro. Od 26. března jsou v prodeji a mají našlápnuto ke skvělým výsledkům. Důvodem je přítomnost optického zoomu, na který jsme byli doposud zvyklí jen u klasických fotoaparátů.
Proč optický zoom
Optický zoom umožňuje přiblížit vzdálenější objekt a soustředit se tak na detail. Doposud se tato vlastnost dala zařídit jen pomocí tzv. digitálního zoomu, kdy se obrázek zvětšil přepočtem. Tím ale došlo vždy ke ztrátě kvality. Jiní výrobci jdou zatím cestou instalace několika optických snímačů, kdy například čínské Xiaomi u svého nejnovějšího modelu nabízí klasický fotoaparát, širokoúhlý objektiv a dvojnásobný zoom. Jde také o dobré řešení, ale optický zoom je rozhodně lepší. Huawei do svého nejnovějšího modelu dává rovnou pětinásobný a v kombinaci s ostatními objektivy mluví dokonce o desetinásobném bezztrátovém zoomu. Uživatel tak má možnost velké změny ohniska, přiblížení vzdálených objektů a mnohem kreativnější práce s mobilním fotoaparátem.
Jak je vše řešeno
Základní otázkou by pro každého trochu orientovaného uživatele fotoaparátů mělo být, jak je tak velké změny ohniska dosaženo, když má mobilní telefon tak malou tloušťku. Fígl spočívá v tom, že světlo nevstupuje na soustavu čoček přímo, ale hned za krycím sklem se láme do pravého úhlu a čočky jsou uspořádány v těle mobilu souběžně s jeho výškou. Nepřidávají tak mobilu na rozměrech, a přitom vše poskytuje výborné optické vlastnosti.
Konec fotoaparátů?
Je pravdou, že klasické kompaktní fotoaparáty s nástupem mobilů dostaly poslední ránu a jsou využívány jen zřídka. Je ale také pravda, že mobilní telefony nemají šanci vytlačit fotoaparáty s větším snímačem prostě proto, že větší snímač poskytuje mnohem lepší výstupní obraz zejména pokud jde o dynamiku a šum. Toho nejsou mobilní snímače schopné, a ještě dlouho se nedá čekat žádný převrat. I kdyby se totiž objevila nová technologie snímače, klasické zrcadlovky nebo full frame bezzrcadlovky by také využily nových možností s tím, že by měly dost místa k použití rozměrnějších čipů a tím pádem by dosáhly opět vyšší kvality.
S nástupem mobilů s optickým zoomem ale dochází k tomu, že pro běžné situační fotky při pohybu přírodou i ve městě stačíte s mobilem. Klasické fotoaparáty mají své jasné použití u umělecké fotografie, snímání sportovních záběrů, a také pro náročnějšího fotografa, který si chce vyhrát s nastavením všech parametrů a chce mít plnou kontrolu nad vznikajícím snímkem. Další otázkou do diskuze je cena. Ta u uvedené novinky atakuje 25 tisíc korun. Není přece jen lepší si koupit jednodušší mobil a zbylé peníze investovat do kvalitního kompaktního fotoaparátu? Rozhodnutí bude na vás. Chcete-li přesto fotit jen mobilem, měli byste se alespoň naučit využít maximum jeho možností. Více informací najdete třeba v článku zde.