Potřebujete nový telefon? Podle jakých parametrů vybírat, aby splnil vaše očekávání

 PC a Mobily 
10. března 2019 15:47 / Petr Vlach
  1
📷
4 fotografie v galerii
Mobily některých značek bývají hodně předražené Pixabay
Mobilní telefony patří mezi spotřební elektroniku. Přesto pro některé lidi představují způsob sebevyjádření. Je opravdu na místě utratit obrovské peníze za značku? Nejsou jiné výrobky ve skutečnosti lepší? Pokusíme se vnést do věci jasno. Čtěte dál.

V dnešní době lze zakoupit chytré mobily za více než čtyřicet tisíc korun. Vedle toho existují výrobky za pár tisíc. Pokusíme se srovnat některé údaje tak, abyste měli šanci si udělat obrázek o tom, který mobil si pořídit.

Pár parametrů pro začátek

Z technického hlediska byste měli srovnávat parametry, které nejvýrazněji ovlivňují výkon a uživatelský zážitek. Nepochybně je důležitá rychlost procesoru a výkon celého mobilního telefonu. Své favority proto podrobte zkoumání. Na internetu najdete mnoho informací ohledně žebříčků výkonu. Stačí zadat název konkrétního telefonu a pojem „AnTuTu“. Velmi rychle najdete výsledek přístroje, o který se zajímáte. Prostým srovnáním pak zjistíte, jak na tom je oproti jiným.

Velmi důležitý je displej. Základem je displej s Full HD rozlišením, tedy 1920 x 1080 bodů. Dnes tato hodnota v jednom směru narůstá, protože se používají protáhlejší obrazovky. Některé mobily mají rozlišení vyšší. Takový displej je pochopitelně lepší, i když ne vždy poznáte rozdíl. Větší odlišnosti totiž jsou mezi použitými technologiemi. Dnešní kvalitní telefony mají buď IPS displeje nebo AMOLED. AMOLED má lepší podání černé barvy a umožňuje zobrazovat některé informace i ve vypnutém stavu. Někteří ale preferují IPS zobrazovače, protože mají přirozenější barvy. Nejlepší bude si konkrétní model dobře prohlédnout před nákupem.

Dnešní telefony se liší velikostí paměti pro ukládání vašich dat. Základem pro dnešní dobu by mělo být 64 GB. Lepší přístroje mají 128 GB, ale setkáte se i se zařízeními, které nabízejí 1 TB. Za takový nadstandard si většinou výrobce řekne poměrně nehoráznou sumu. Důležité také je, zda je paměť rozšiřitelná pomocí paměťové karty. To může být dobré řešení, ale pozor – některé modely takové rozšíření neumožňují, a jiné při vložení paměťové karty nemají možnost druhé SIM karty. Záleží proto na tom, která funkce je pro vás důležitá.

Pokud jde o paměť RAM, dnešní minimum jsou 3 GB. Většina běžných telefonů se vyskytuje se 4 GB a špičkově vybavené telefony mají třeba i 12 GB RAM. Více paměti umožňuje mít spuštěno více programů a procesů, aniž by se telefon nějak zasekával či zpomaloval.

Dát na značku?

Je jasné, že určitá značka zaručuje určitou kvalitu. Ne vždy ale znamená značka takový kvalitativní odskok od konkurence, jako spíše odskok cenový. Aniž bychom zde uváděli konkrétní údaje, některé mladé a dravé čínské značky nabízejí smartphony špičkových parametrů za cca 14 tisíc korun. Jejich rivalové sice mají více paměti, ale výkonově na tom nejsou zdaleka tak dobře, a přitom stojí trojnásobek.

Jestliže chcete už konkrétní model, nekupujte ho nikdy jako absolutní novinku, ale počkejte, až cena poněkud klesne. Často také zjistíte, že vaše okolí stejně nepozná jeden mobil od druhého. Jsou si totiž všechny dost podobné, takže často můžete budit dojem, že máte ten nejdražší model, i když máte telefon podstatně levnější.

Dá se orientovat podle ceny?

Částečně se dá orientovat i podle ceny. Pokud dnes pořídíte smartphone v ceně mezi 4 – 5 tisíci, dostanete slušně vybavený přístroj, který splní vaše veškerá očekávání, ale bude mít i mnohá omezení. V ceně do 10 tisíc pak bude postupně omezení ubývat. V ceně nad deset tisíc už pořídíte špičkové modely levných značek. Za málo peněz dostanete opravdu hodně muziky. Koupit mobil nad dvacet tisíc je potom už diskutabilní. Jde přece jen o výrobek křehký a rychle zastarávající. Za dva roky bude mít takové parametry mobil za 5 tisíc. Pokud nevěříte, stačí se podívat na rok starý článek o možnostech vývoje v odvětí, a srovnat jej s realitou. A podívat se na ceny ohebných telefonů a počkat další dva roky, až se technologie zavede. Rozhodnutí je ale pochopitelně jen na vás.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda