Obrovské množství digitálního obsahu je fenoménem dnešní doby. Tipy na jeho zálohování
Vznik obrovského množství digitálního obsahu je fenoménem dnešní doby. Přitom není zdaleka jisté, zda se někdy k fotografiím a videím ještě vrátíme, protože jich vzniká opravdu velké množství. Navíc hrozí jejich ztráta. Pokusíme se vám dát doporučení, jak ztrátu dat omezit na minimum.
Vybírejte jen dobré záběry
Dejte si tu práci, že po každém focení či natáčení vyberete ty opravdu zdařilé záběry. Nechte své snímky případně prohlédnout i někomu jinému, zda nenajde něco i na záběrech, které vás neoslovily. Zbytek nemažte hned, ale přesuňte do složky, kde budou záběry třeba rok odpočívat. Pokud je nebudete potřebovat, znamená to, že je můžete klidně smazat.
Různé druhy ukládání
Nechávat fotky a videa jen v mobilním telefonu nebo fotoaparátu dlouhodobě nejde. Paměť se dříve nebo později zaplní. Navíc hrozí zničení či ukradení mobilního telefonu či jiného přístroje. Měli byste proto uvažovat o přesunu dat na pevný disk počítače či notebooku, který máte doma. Ale ani tam nejsou data v bezpečí. Pevné disky po několika letech provozu bývají náchylné k poruše. Jestliže vám jde o opravdu dobré záběry, měli byste uvažovat o další záloze.
Proto je dobré data, na kterých vám obzvlášť záleží, ukládat na externí pevný disk, který budete používat jen občas a který bude ležet u vás doma v bezpečí zásuvky stolu či dokonce v trezoru. Tento druh zálohy je finančně únosný, jednoduchý, ale vyžaduje poměrně hodně zásahů od vás, jakožto uživatele.
Proto mnozí s oblibou využívají různé formy NAS, neboli Network Attached Storage. Jde o zařízení připojená k síti, přístupná i z internetu a v lepším případě dokonce sestavená tak, že obsahují několik pevných disků, takže v případě havárie jednoho z nich ještě nedojde ke ztrátě dat. Vy jen vadný kus vyměníte, na ten se překlopí data ze zdravých disků a vše jede dál. Tímto způsobem máte zajištěnu poměrně stabilní funkčnost.
Relativně dobrým způsobem ukládání dat je vypalování na kvalitní DVD či Blu-ray média, která následně uložíte do tmavých krabiček a uskladníte na místě se stabilní teplotou. Kvalitní média pro zálohování takto vydrží jistě až patnáct let.
V neposlední řadě je určitě řešením některá data sdílet i v cloudu. Využíváte tak vlastně NAS úložiště různých softwarových gigantů, takže je jakási šance, že vše bude ještě řadu let fungovat. Dejte si jen pozor, protože některé služby automaticky upravují kvalitu a formát fotografií či videí, takže ne vždy se pak dostanete k obsahu ve stejné kvalitě, v jaké jste ho pořídili.
Konečně nezapomínejte ani na výrobu klasických alb fotografií, která jsou sice také ohrožena stárnutím, ale přece jen zkušenost ukázala, že si dnes s oblibou prohlížíme fotografie třeba sto let staré a jsme za to vděčni.