Oblíbený prohlížeč Firefox začne blokovat sběr uživatelských dat, která zpomalují internet

 PC a Mobily 
04. září 2018 08:28 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Firefox si chce udržet pověst bezpečného a diskrétního prohlížeče Internet
Nezisková organizace Mozilla Foundation, která je tvůrcem legendárního prohlížeče Firefox, oznámila, že v příští verzi aplikace definitivně vypíná možnost sběru dat třetími stranami. Kódy, takzvané trackery, které jsou ke sběru dat používány, přestane tento prohlížeč podporovat. Během minulého týdne to oznámil viceprezident produktu Firefox Nick Nguyen.

Se stále rostoucím množstvím stížností a kauz spojenými se sběrem uživatelských dat se nezisková organizace Mozilla Foundation rozhodla definitivně zakázat činnost kódů sbírajících data v prohlížeči Firefox.

Podle viceprezidenta produktu Firefox Nicka Nguyena mají uživatelé nárok na soukromí během prohlížení webu, což jim stále většina podobných produktů nenabízí. Sběr dat podle společnosti přesahuje etické meze a jedná se o prostý hon za prodejem produktů.

Studie z University of Washington v roce 2016 ukázala, že nejméně 75 procent z 500 nejoblíbenějších webových stránek na světě obsahuje webové trackery, které monitorují chování uživatele. Za největší sběrny dat jsou dnes považovány společnosti Google a Facebook.

Podle studie také všechny tyto sledovací kódy negativně ovlivňují čas, po který se stránky načítají a celkově zpomalují internet. Podle společnosti Ghostery bylo 55,4 procenta času potřebného k načtení průměrné webové stránky vynaloženo právě na činnost trackerů třetích stran.

Nezisková organizace Mozilla Foundation přidá do verze prohlížeče Firefox Nightly novou funkci během září. Pokud se funkce osvědčí, následně bude implementována do verze 63, která by měla být uvolněna 23. října. Dále čtěte: (Přichází nové telefony iPhone XS. Apple je představí v polovině září).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod