Používejte software zdarma. Poradíme vám, jak na to

 PC a Mobily 
12. srpna 2018 11:17 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
V práci programy máte, ale domů si je musíte sehnat sami Shutterstock
V posledních letech nás provoz počítačů stojí stále více peněz. Výrobci softwaru totiž přišli na to, jak si přijít na výdělky. Existuje tak předplatné kancelářského balíku a také grafických programů. Chcete-li software používat komerčně, asi vás měsíční platba příliš netrápí. Ale pro domácí použití? Máme několik rad, jak se problému vyhnout.

V případě některých programů se dá skutečně říct, že je bez předplatného ani neseženete. Přitom pro své soukromé použití nepotřebujete zdaleka celý nabízený balík. Platíte si tak vlastně i to, co nechcete. Ale hlavně platíte pravidelně. Částka v řádu stokorun měsíčně se může zdát směšná, ale vynásobte si ji dvanácti a hned zjistíte, na čem jste. Pokud se chcete vyhnout pirátskému použití programů, nezbývá, než se držet našeho postupu. Ušetřené peníze pak můžete investovat třeba do vybavení kanceláře či pracovny. 

Přibalený software

Zajímejte se o to, jaký software je přibalen k hardwaru, který si chcete koupit. V některých případech tak můžete získat velmi slušný a drahý software, za který byste při normálním nákupu dali značné peníze. Jakmile tedy kupujete nějaké zařízení, zjistěte, zda je v balení i něco navíc. K fotoaparátu tak můžete získat program na úpravu fotografií. Ke skeneru třeba program na rozpoznání textu, k videokameře stříhací program. Ke kvalitní zvukové kartě pak dostanete třeba výborné nahrávací studio. Dejte si s výběrem záležet.

Používejte bezplatné programy

Mnohé programy mají své bezplatné alternativy. Nejsou tak pěkné a dokonalé, ale jsou zdarma a občas v nich najdete funkce, které příjemně překvapí. Určitě proto stojí za zvážení zejména různé náhražky kancelářského balíku od Microsoftu. Stačí na internetu vyhledat slova jako OpenOffice nebo LibreOffice. Jestliže se zajímáte o práci s obrázky, určitě byste měli uvážit použití programu Gimp. S novou aplikací od Applu už nemusíte ani do krámu. Čtěte více.

Pokud vás zajímá příprava knih k tisku, mohl by vašim potřebám vyhovět program Scribus. Stříháte-li videa a nechcete si program kupovat, existuje například program Windows Movie Maker nebo VirtualDub. Kdo se pro změnu zajímá o hudbu a zápis not na počítačí, určitě by neměl minout skvělý program MuseScore. Chvíli zkoušejte, hledejte, co vám vyhovuje a mnohdy budete velmi spokojeni.

Použití zkušebních verzí

Někdy umíte ovládat placený program, používáte ho např. v práci a zcela výjimečně ho potřebujete použít i doma na svůj soukromý projekt. Řada programů umožňuje po určitou dobu používat kompletní funkcionalitu, abyste si program náležitě vyzkoušeli. Jestliže vám daná doba postačí, proč ji nevyužít a svůj soukromý projekt nezpracovat na profesionálním softwaru?

Zjistěte, zde nemáte nárok na slevu

Pokud už si musíte program koupit, zjistěte, zda nejste uživatelem, který je oprávněn získat software za nižší cenu. Zcela jistě to platí pro školství, státní správu a neziskové organizace. Zlevněný software mohou získat studenti, církve, Charita či Diakonie. V některých případech můžete získat upgrade staršího programu, který máte doma.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda