Hlasoví asistenti mohou být klíčem do vašeho bytu. Hackeři je mohou ovládat pomocí skrytých příkazů

 PC a Mobily 
16. května 2018 06:59 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Hlasoví asistenti jsou podle expertů zranitelnou technologií Internet
V poslední době technologické společnosti výrazně zdokonalují své hlasové asistenty, technologie může být v mnoha případech prospěšná, ale má velké bezpečnostní trhliny. Počítačoví experti upozorňují, že mohou být ovládáni skrze skryté příkazy například v hudbě nebo prostřednictvím nahrávek s mluveným slovem.

Hlasoví asistenti, jako je Siri, Alexa, nebo Google Assistant mohou být podle expertů z Kalifornské univerzity v Berkeley snadno zneužiti pomocí příkazů, které člověk nemusí být schopen rozeznat. Hlasový asistent mohou hackeři následně ovládnou a zneužít pro online peněžní transakce, nákup zboží na internetu a dokonce i pro odemknutí dveří, což představuje skutečně vysoké bezpečnostní riziko.

Útok hackerů je přitom velice těžko odhalitelný, protože asistenti mohou reagovat na skryté příkazy, které člověk neslyší. Vědci v Číně už s těmito příkazy experimentují druhým rokem. Takové příkazy mohou být například vysílány prostřednictvím šumu vycházejícího z reproduktorů.

Na nejzávažnější nedostatek technologie však upozornili právě výzkumníci z Berkeley, kteří dokázali škodlivé příkazy implementovat do hudebních nahrávek a mluveného slova. Zatímco člověk slyší pouze hudbu, hlasový asistent mezitím v pozadí může dostávat instrukce k nepovoleným operacím.

Výzkumníkům se podařilo nahrávky upravit takovým způsobem, že příkaz skutečně rozezná pouze asistent a člověk nemá šanci hackerský útok odhalit. Tato zjištění ukazují podle expertů reálnou nedokonalost a velkou zranitelnost zabezpečení těchto asistentů, kteří mohou dnes vykonávat spoustu úloh včetně odemykání elektronických zámků, oken a dalšího vybavení chytrých domácností.

Se stále rostoucím počtem těchto zařízení se podle autorů studie dříve nebo později tyto útoky objeví. Do roku 2021 má počet asistentů zásadním způsobem růst a s tím i nebezpečí jejich zneužití. V minulém roce experti také varovali před zneužitím mnohem nebezpečnějších zařízení, než jsou domácí asistenti (čtěte: Mohou být jaderné zbraně spuštěny hackerským útokem? Odborníci tvrdí, že ano).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít