Víte, jak velký je nejmenší počítač na světě? Ani byste ho nenašli

Miniaturizace počítačových komponentů i celých počítačů má až neuvěřitelné výsledky
📷
Další 2 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
27. března 2018 09:50 / Shutterstock
  0   0
Počítače a další elektronické přístroje se staly již nedílnou součástí našich životů. A jejich miniaturizace dosahuje opravdu neuvěřitelných výsledků. Společnost IBM nyní vyrobila nejmenší počítač na světě.

Když byl v roce 1944 na univerzitě v Pensylvánii uveden do provozu elektronkový počítač ENIAC, první počítač, který pracoval podobně jako dnešní počítače, zabral několik místností, byl energeticky velmi náročný, poruchový, jeho provoz byl drahý a „uměl“ pouhých 5 000 součtů za sekundu.

První osobní počítač IBM na světě byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 a vážil okolo 10 kilogramů při výšce 15 cm.

Kam od té doby pokročil vývoj, můžeme vidět na každém kroku. Počítače jsou stále menší a menší a výkon, při jejich rozměrech a energetické spotřebě, je až neuvěřitelný. A nyní společnost IBM představí na konferenci IBM Think 2018 miniaturní počítač, jehož velikost je jen 1 × 1 milimetr. Překoná tak dosud nejmenší počítač z roku 2015 s názvem Michigan Micro Mote, který zabíral čtyřnásobně větší plochu. O novém modelu počítače od společnosti Apple jsme psali v tomto článku.

Parametry nového rekordmana nejsou na dnešní poměry nijak ohromující. I tak jsou však v kontextu technologického vývoje mimořádné. Počítač, který sotva vidíte, má totiž stejné parametry jako počítače vyráběné společností IBM v roce 1990. Minipočítač, velký jako zrnko soli, má i tak výkon dostačující například ke spuštění první verze operačního systému Windows. A stejně jako rozměry a výkon je překvapující i výrobní cena. Podle IBM nedosahuje ani 10 centů, a to přesto, že obsahuje několik stovek tisíc tranzistorů.

IBM však nemá v plánu tento jednoduchý počítač vyrábět pro konečné spotřebitele. Vývojáři společnosti však ukázali, že dnes už prakticky neexistují překážky, aby se drobná výpočetní technika nacházela kdekoliv.

Karel Kovka | inStory.cz
Kam dál?
Apple vyvíjí mobil budoucnosti. Dokáže opět překvapit?
Server Pirate Bay využíval nelegálně statisíce počítačů pro těžbu Bitcoinů
Vybíráme počítač na doma
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chřipkové období je na spadnutí. Co je nového v léčbě této nemoci?

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas na vysazení cibulek tulipánů. Víte ale, jak je správně sázet?

Cestování

Itálie není jen pizza, těstoviny a zmrzlina. Jaké další lahůdky byste tam rozhodně měli ochutnat?