Ukládání dat pomocí světla. Vědci pokořili důležitý milník na cestě k výrobě optických počítačů
Světlo je budoucností informačních technologií, jelikož počítače s optickými prvky pracují efektivněji než dnes běžně dustupná výpočetní technika. Optická vlákna se již léta používají pro přenos dat, přestože data v počítačích jsou stále zpracovávána elektronicky.
Elektronická výměna dat má oproti optické výrazně nižší přenosovou rychlost. I když je tedy například internet veden optickým vláknem, výsledná rychlost je limitována počítačem, který data zpracovává klasickými elektronickými přenosy mezi paměťmi a procesorem. Vědci se proto snaží vyvinout technologii, která by fungovala na optické bázi.
Podle vědců z institutu KIT je možné optické bity zapsat na frekvencích dosahujících až jeden gigahertz, což jejich světelné paměti dává úžasnou rychlost práce s daty. Jeden z vědců Oxfordské univerzity Harish Bhaskaran dodal, že jejich nová paměť je kompatibilní nejen s přenosem dat konvenčními optickými kabely, ale i s nejnovějšími procesory.
Novinka, kterou vědci vyvinuli, je paměť, která dokáže uskladnit data desetiletí i v případě, že je odpojena od elektrické energie. Vědci pro novou paměť použili speciální materiál s proměnnou fází, který mění své optické vlastnosti v závislosti na uspořádání svých atomů. Pro čtení dat se používají slabé světelné pulzy.
Permanentní, výhradně optická čipová paměť by mohla jednoho dne zásadním způsobem zvětšit výkon počítačů, jakož i podstatně snížit jejich spotřebu energie. Tento objev je považován za důležitý krok k výrobě skutečných optických počítačů. Dále čtěte: (Vědci vyvinuli unikátní technologii. Umožní komunikaci ponorek a letadel).