Olympijské hry v Pchjongčchangu jsou pod útoky hackerů

 PC a Mobily 
10. února 2018 10:12 / Robert Bureš
  0
📷
1 fotografie v galerii
Minimálně jeden z útoků mají na svědomí ruští hackeři Shutterstock
Bezpečnostní experti informovali o dvou hackerských útocích, které na letošní olympijské hry zaznamenali. Předpokládá se, že byly financovány vládami, ale dosud nebyl zjištěn přesný rozsah útoku ani způsobené škody.

Olympijské hry jsou často skrytě politicky orientovanou sportovní událostí, zejména pokud se konají na takovém místě, jakým je Korejský poloostrov. Přestože účastí na olympiádě výrazně pokleslo napětí mezi znesvářenými sousedy, jisté problémy se daly předpokládat.

Kybernetický útok probíhal od prosince 2017 velmi nenápadnou formou po dobu nejméně jednoho měsíce a byl cílený na jihokorejské organizace spojené s olympijskými hrami. Informaci zveřejnila společnost McAfee zabývající se internetovou bezpečností. Na útoku se podle všech informací podílela také zařízení z České republiky.

Útok byl založen na bázi spyware, který se útočníci pokoušeli dostat do cílových počítačů přibližně třech stovek pracovníků. Cílem hackerské mise bylo pravděpodobně ovlivnit data, která souvisí s olympijskými hrami. Tento škodlivý software byl osobám rozesílán jako příloha v emailu, který se tvářil jako varování před teroristickou hrozbou.

Přílohu e-mailu tvořil textový dokument, po jehož otevření se spustil program, který hackerům zpřístupní infikovaný počítač. Tímto způsobem mohli hackeři získat od osobních a finančních údajů, až po detailní podrobnosti soutěží a také velké množství citlivých dokumentů.

Hloubková analýza dat ukázala, že kybernetický útok byl veden ze serveru, který je umístěn v České republice. Společnost provozující identifikovaný server byla o zneužití svého serveru informována až od Policie ČR.

Druhý útok měla na svědomí hackerská skupina známá pod jménem Fancy Bear/APT 28, která od loňského podzimu provádí systematické útoky na sportovní organizace spojené s olympijskými hrami. Tato skupina je často spojována s ruskými tajnými službami a pravděpodobně stála také za napadením stránek amerických demokratů. V tomto případě se chce skupina pomstít za vyloučení ruských sportovců.

Zda za prvním útokem stojí Severní Korea je zatím nejasné, nebylo by to ale žádným překvapením. V minulém roce ochromil velké společnosti útok vyděračského software WannaCry, jehož kořeny sahaly také do Severní Koreje.

Kybernetické útoky jsou v posledních letech stále se rozrůstajícím odvětvím kriminality. S postupujícími technologiemi a stále dokonalejšími praktikami hackerů mají tyto útoky na svědomí stále větší škody. Počátkem letošního roku například hackeři ukradli více než 400 milionů dolarů velké směnárně kryptoměn (čtete: Hackeři ukradli více než 400 milionů dolarů z největší japonské směnárny kryptoměn)

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít