Jak se nenapálit při výběru kvalitního notebooku

 PC a Mobily 
12. dubna 2019 10:35 / Petr Vlach
  1
📷
5 fotografií v galerii
Při výběru velmi záleží na plánovaném využití Shutterstock
Možná i vy máte podobnou zkušenost, kdy jste si koupili drahý a poměrně kvalitní notebook, ale stejně vám neudělal tu službu, kterou jste od něho očekávali. Důvodem může být výběr jen podle ceny a případně některých dílčích parametrů.

Stejně, jako stolní počítače, i přenosné se vyrábějí s obrovskou škálou parametrů. Necháme nyní stranou všechny ostatní a zaměříme se jen na grafickou kartu. Právě ta může rozhodnout o tom, zda zařízení za 50 tisíc splní vaše požadavky nebo ne. Je přitom paradoxní, že notebook za 25 či 30 tisíc může být pro vás vhodnější.

Integrovaná grafická karta

Drtivá většina notebooků, které se prodávají, mají tzv. integrovanou grafickou kartu. Výrobce chipsetu, nejčastěji Intel nebo AMD, proto vyrábí grafický čip, který je součástí procesoru nebo dalších obvodů, které jsou pro chod počítače nutné. Typickým zástupcem současnosti je Intel 620. Takové grafické řešení vyhoví těm uživatelům, kteří používají notebook na prohlížení internetu, na sledování filmů, základní úpravy fotografií, na psaní a další zpracování textu. Při takových operacích by výkonnější grafická karta byla zbytečným luxusem, znamenala by i vyšší spotřebu a vytváření většího množství odpadního tepla.

Dedikovaná grafická karta

Jakmile v popisu počítače narazíte na označení grafické karty, kterou znáte i ze samostatného prodeje, dnes typicky nVidia 1050 či 1060, pak byste měli zbystřit za předpokladu, že právě grafický výkon je něco, co od nákupu přenosného počítače očekáváte. Takový notebook bude zařazen ve skupině pracovních nebo herních zařízení. A právě v těchto segmentech je také jeho uplatnění. Poběží na něm hry v rozlišení, které integrovaná grafická karta prostě nedá. Také počet snímků za vteřinu bude vysoký, obraz bude tedy plynulý. Můžete se těšit i na různé vyhlazování detailů a další příjemné funkce. Takové notebooky se hodí také pro seriózní práci v grafických programech pro profesionální grafiky, konstruktéry, a také pro ty, kdo zpracovávají větší porce videa.

V případě, že patříte mezi tyto profese, doporučujeme si projít systémové požadavky programů, které se chystáte používat. Samozřejmě můžete vycházet i z obecně důležitých parametrů pro výběr notebooku pro grafiky, nicméně pokročilá 3D grafika bude klást na notebook jiné nároky než např. jednoduchá 2D grafika, což rychle poznáte třeba na době renderování. Vybírejte si proto notebook s ohledem na plánované specifické využití, volte raději parametry odpovídající optimální doporučené konfiguraci než té minimální a počítejte i s nároky programů do budoucna.

Pro ty, kteří nechtějí příliš vysoký grafický výkon a současně se nechtějí spokojit s integrovanou grafikou, tu může být jakýsi základ dedikovaných grafik, totiž nVidia MX 150. Vychází z modelu 1030. Její výkon neoslní, ale přesto je lepší, než integrovaná Intel 620. Tu MX 150 překonává minimálně dvojnásobně a v některých parametrech i vícenásobně.

Shrnutí parametrů pro výběr

Při nákupu proto porovnávejte tyto údaje: Procesor (alespoň i7 či Ryzen 7), paměť RAM (dnes už raději pro vážnější práci 16 GB), displej (určitě IPS a minimálně Full HD), SSD disk s dostatečnou kapacitou a nezapomeňte na grafickou kartu, o které jste si právě přečetli. Jen dejte pozor, aby ji někdo nevyužil bez vašeho vědomí k těžbě bitcoinů, jak se o tom můžete dočíst v článku zde. Další parametry už závisí na osobních preferencích a potřebách. Sem patří počet a druh USB portů, velikost displeje, váha zařízení, výdrž baterie, klávesnice a umístění touchpadu, provedení šasi a mnoho dalších. Příjemný výběr a hlavně dobře vyberte.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47