Hlasový asistent v našich mobilech se tváří jako pomocník, přitom ale předává dál intimní informace

 PC a Mobily 
14. srpna 2019 18:10 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Mobilní telefon a různé aplikace mohou usnadnit život. Ale taky nás obrat o soukromí. Depositphotos
V dnešní době svým elektronickým zařízením často věříme více, než bychom měli. Navíc si málokdy můžeme být zcela jistí, že nás některé z nich neposlouchá. Zjistilo se to o chytrých reproduktorech Google Home, které v rámci standardního fungování poslouchají, nahrávají a odesílají k analýze části rozhovorů, ať už byly spuštěny, nebo ne. Také Apple řeší podobný problém – s virtuálním asistentem, respektive asistentkou Siri.

Hlasový asistent Apple pojmenovaný Siri je značně oblíbený, a také pro mnoho lidí užitečný. Umožňuje mít na zařízení požadavky, aniž by se na něj muselo sáhnout nebo být v jeho bezprostřední blízkosti. Stačí Siri ve své mobilu zapnout a oslovit. Užitečnost je přitom jen taková, jakou ji umožňuje spolehlivost spouštěcí fráze – „Hey Siri“, respektive reakčnost zařízení na ni. Věc má však i svou stinnou stránku.

Stává se totiž, že se Siri aktivuje i nezáměrně a slyší tudíž to, co nechceme nebo by neměla. Budiž. Jenomže totéž pak mohou slyšet též zaměstnanci Applu, kteří testují spolehlivost tohoto virtuálního parťáka. A tak už není tajemstvím, že se k jejich sluchu donesou nezáměrné nahrávky třeba drogových obchodů, milostných hrátek či informace o zdravotním stavu.

Vyzradí na uživatele tajemství

Vše je tudíž v rozporu s hesly, která Apple razí, když hlásá, že: Co se stane na tvém iPhonu, zůstane na tvém iPhonu. Každopádně, k dobru této světoznámé a úspěšné firmy lze přičíst to, že se dlouhodobě staví do pozice ochránce soukromí a bezpečnosti dat svých uživatelů. Často též připomíná, že žádná data nesbírá a když už, tak je jich naprosté minimum a jsou zcela anonymizovaná. I tento problém se Siri se tedy snaží řešit, protože platí, že společnost má stále v tomto směru mezi velkými technologickými firmami zatím stále nejlepší reputaci. Jak je vidět, udržet si ji, je však stále větší fuška.

Nedávno jeden anonymní zaměstnanec Apple pro deník The Guardian přiblížil, jak fungují části procesu pro další vývoj a zlepšování Siri. Uvedl, že malá část promluv nebo jiných zvuků, které mikrofon zařízení zachytí několik vteřin po aktivaci asistenta, je nahrána a odeslána na servery Applu. Tam jsou pak v anonymizované podobě předávána firmám třetích stran. Zde už sedí lidé, a jako pracovníci mají za úkol vyhodnocovat několik daných aspektů celé nahrávky. Ne zcela uklidňující je pak také fakt, že Apple u sebe tyto nahrávky nechává až dva roky. Psai jsme také: Bezpečnostní riziko v našich domovech? Robotický vysavač dokáže shromažďovat citlivá data.

Díky analýzám nahrávek firma zjišťuje, jestli byl Siri vůbec schopný reagovat na vyslovený požadavek, či jestli na něj reagoval správně a adekvátně. Zkoumá se též to, jestli byl virtuální asistent(ka) aktivován záměrně nebo omylem.

Tajné rozhovory se dostanou k cizím uším

A v tom je jádro problému. I když by asi jen málokomu vadilo, že některé povely pro Siri slyší další nezaujatí lidé, aby hodnotili reakce, znepokojení vyvolává to, když se Siri aktivuje sám, náhodou. A u toho klidně zaznamená i něco, co se běžně na veřejnost nebo cizím uším nepředává. Je jedno, jestli to je útržek soukromého hovoru, uzavírání obchodů, ale třeba i dohody podsvětí a kriminálních živlů.

Zmíněný insider (anonymní zaměstnanec Applu) deníku prozradil i to, že nastavení fungování zpětné vazby Siri v podmínkách užívání zmíněno není. A tak se nelze prý divit znepokojení, protože si málokdo dokáže představit, jak analýzy směřující k dalšímu zlepšování služby probíhají. A protože náhodné aktivace asistenta jsou prý poměrně časté, i když znamenají pravidelný záznam jinak nepřístupných informací a dat, ke kterým by firma jinak neměla mít přístup, problém nelze podceňovat. Někdy je prý možné zřetelně slyšet rozhovor lékaře s pacientem o zdravotní historii a současném stavu nemocného. „Můžete slyšet třeba lidi při souložení, které omylem nahrál HomePod nebo hodinky,“ řekl mimo jiné ještě deníku The Guardian informátor.

Stačí jen podobnost fráze a omyl je na světě

Jak uvedl web applecrunch.cz, aktivační fráze Hey Siri je specifická natolik, že se téměř nikdy neobjevovala v klasické konverzaci, takže její samovolné spuštění bylo téměř vyloučené.

Jenomže Siri například reagoval často také na jinou vyslovenou frázi, a to: „Are you serious?“ („To myslíš vážně?“). Vzniklo to tím, že služba slyšela útržek „siri“ ve slově „serious“, a tím se mohla omylem zapojit do rozhovorů o Sýrii. Velmi často vede k nezáměrným spuštěním virtuálního asistenta také zvednutí ruky s Apple Watch následované promluvou. Ano, i to je svět 21. století, v kterém začínají dominovat technologie.

Soukromí nebo pohodlí? Je to na každém individuálně

Apple před problémem nestrká ale hlavu do písku. Potvrdil, že malá část povelů pro Siri (prý je to méně než 1 procento denně) je skutečně analyzována pro zlepšení asistenta a diktování. Zopakoval však, že nahrávky jsou anonymizovány.

A tak zbývá závěrem asi jedno doporučení. Každý uživatel by měl zvážit, jestli hlasové vyvolávání Siri raději nevypnout. Je na něm, zda jen při některých situacích, nebo úplně. Čtěte také: Kyberstalkaři o vás ví víc, než byste si přáli. Číhají na každou vaši chybičku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Trápí vás ztráta pružnosti kůže, dehydratace či akné? Udržet si hezkou pleť vám pomůže inovativní...

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty