Jak se nenapálit při výběru nabíječky na mobil

 PC a Mobily 
05. srpna 2019 06:26 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nabíječky vypadají podobně, ale zásadně se mohou lišit Pixabay
Máte pocit, že vybrat nabíječku nemůže být tak velký problém? Pak si raději přečtěte náš článek, abyste zbytečně nevyhodili peníze.

Situace je dnes jednodušší o to, že existují dva nejčastější druhy připojení nabíječky k mobilu nebo některému jinému zařízení. Modernější USB-C konektor a starší MicroUSB. Často potřebujete nabíjet oba druhy zařízení, takže je rozhodně lepší mít nabíječku s odpojitelným kabelem. Kabel potom připojíte dle potřeby. Tím ale záležitost nekončí.

Rychlonabíjení

Většina současných mobilů je vybavena tzv. rychlonabíjením. Znamená to, že použitý čipset v zařízení umí dodat akumulátoru vyšší proud a vy můžete nabíjet násobně rychleji než u klasické nabíječky. Je ale důležité vědět, že aby rychlonabíjení fungovalo, je třeba mít nejen mobil s touto technologií, ale také nabíječku s příslušnými parametry. Nejlépe pak nabíječku originální, která zajistí ty nejlepší podmínky. Je také dobré vědět, že ani k novému telefonu nemusíte vždycky dostat tu nejrychlejší nabíječku přímo v balení.

Jak rozlišit nabíječky

Na každé nabíječce je malým písmem napsáno mnoho informací. Z nich nejdůležitější je informace o výstupním napětí a proudu. Hledejte tedy anglické slovo „Output“ a dobře si přečtěte údaj za ním. Každá nabíječka musí mít výstupní napětí 5 voltů, tedy 5 V. U proudu už tomu může být různě. Běžné modely mají 1 A, lépe spíše 2 A. Najdete ale nabíječky, které dávají jen 500 mA či ještě méně. U takových není jisté, zda vůbec budou moderní telefon schopny nabít.

Vedle tohoto základního napětí 5 V mají rychlonabíječky ještě napětí vyšší. Najdeme tedy 9 V při proudu také 2 A, ale dokonce i 12 V při proudu třeba 1,5 A i více. Díky vyššímu napětí je při zachování stejného proudu nabíječka schopna dodat vyšší výkon, a tím rychleji nabít telefon, který rychlonabíjení podporuje. Výkon se spočítá jednoduše jako součin napětí a proudu, takže při pěti voltech a dvou ampérech má nabíječka výkon 10 wattů. Nabíječka s 12 V má pak výkon i více než dvojnásobný.

Nabíječka do auta

Při výběru nabíječky do auta platí podobná pravidla, jen je potřeba je vztáhnout na adaptér, který vkládáte do otvoru pro zapalovač. Stačí sice základní napětí 5 V, ale proud by měl být nejméně 2 A. Když bude nabíječka špatná, poteče jí malý proud, nabíjení bude dlouho trvat a při provozu navigace nebo některých náročnějších aplikací by se vám mohl mobil spíš vybíjet než nabíjet. O tom jsme ale už dříve psali v článku zde.

Bezdrátové nabíječky

I bezdrátové nabíječky se liší podle výkonu, který jsou schopné dodat. Ale také pro ně logicky platí, že potřebují mít zdroj, který jim potřebný výkon dodá. Jestliže tedy existují bezdrátové nabíječky schopné dodat až 20 W, určitě tento výkon nedodají, když budou mít na vstupu nabíječku, která dodává jen 10 W. U bezdrátové nabíječky se také zajímejte o to, z jaké vzdálenosti začne nabíjení fungovat. Když musí být příliš těsný kontakt, může být problém, že byste museli vyndávat mobil z pouzdra, což není vůbec komfortní.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve