Vyrobte si powerbanku s velkou kapacitou za zlomek ceny

 PC a Mobily 
03. srpna 2019 08:17 / Petr Vlach
  3
📷
4 fotografie v galerii
Vyrobit si powerbanku z připravených dílů není žádný problém Pixabay
Poměr cena a výkon bývá argumentem pro nákup různých výrobků. Ani v případě powerbanky nejste odkázáni jen na modely z běžných obchodů. Vyrobte si zařízení, které vás svým výkonem překvapí.

Ačkoli je na trhu celá řada powerbank, přece jen něco stojí a u levných modelů si zase nesmíte být jisti udávanou kapacitou. Někdy vás i modely značkové mohou nechat na holičkách, když to nejméně čekáte. Pokud máte navíc nějaké nevyužité akumulátory, mohli byste se zajímat o domácí výrobu powerbanky.

Akumulátory

Možná si řeknete, že právě opatření akumulátorů je tím, co je na powerbance drahé. Ale možná máte doma řadu akumulátorů a leží vám úplně ladem. Nejběžnější akumulátor typu 18650 je totiž běžně součástí různých accupacků pro notebooky. A i když takový notebookový akumulátor už nefunguje, neznamená to, že jsou špatné všechny články. Někdy můžou být dokonce články v pořádku a vadná je jen elektronika. Staré články proto nemusíte rozhodně vyhazovat, ale můžete je zkusit využít třeba právě v powerbance.

Jinou variantou je zakoupení článků nových. Ani to vás finančně nezruinuje. Podle typu stojí deset kusů na čínských e-shopech od 20 dolarů. Může to být mimochodem i inspirace na opravu vadných akumulátorů do notebooku, ale to je zase jiná kapitola.

Samotná powerbanka

Stavět powerbanku zcela od základu přenecháme větším nadšencům. Pro naše účely dobře poslouží připravené powerbanky, které koupíte na stejných e-shopech jako akumulátory. Do vyhledávání vložte slova powerbank a číslo 18650 a hned uvidíte řadu modelů, ze kterých si jistě nějaký vyberete. Cena za takovou krabičku začíná zhruba na pěti dolarech. Krabička obsahuje obvykle elektroniku s displejem a pozice pro vložení akumulátorů, které jsou zapojeny paralelně. Sčítá se proto jejich kapacita.

Najdete modely menší, na 4 články, ale jsou i takové, kam jich dáte 8 či 10. Jestliže se základní model akumulátoru 18650 dodává s kapacitou 2500 či 2600 mAh, pak u 7 článkové powerbanky máte k dispozici dohromady 17500 mAh. Něco padne na tepelné ztráty a režii provozu, ale i tak to je pěkný výsledek.

Zakoupíte-li články s větší kapacitou, můžete se těšit i na extrémní výdrž. Vše je pochopitelně lepší ověřit praktickými testy. Někteří výrobci totiž udávají nesmyslně vysoké hodnoty kapacity, které není možné v praxi vůbec dosáhnout. Reálnou kapacitu zjistíte podle toho, kolikrát budete moci mobil dobít z vyrobené powerbanky. Pokud byste do ní zařadili vadný akumulátor, můžete to poznat podle příznaků vadných akumulátorů popsaných v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod