Jak se projevuje vadný akumulátor v mobilu a jak ho vyměnit?

 PC a Mobily 
26. února 2019 10:22 / Petr Vlach
  7
📷
4 fotografie v galerii
S postupem času akumulátor ztrácí své schopnosti Pixabay
Akumulátor je hodně citlivou součástí mobilního telefonu i dalších přenosných zařízení. Víte, jak poznat, že už nastal čas na výměnu? A víte, že zvládnete vyměnit akumulátor i v telefonech, které se zdánlivě rozebrat nedají? Máme zajímavé rady.

Akumulátory současných mobilů jsou vyráběny podobnými technologiemi jako akumulátory před deseti či patnácti lety. Dnes mívají o něco menší rozměry a vyšší výkon, ale jinak se skoro nic nezměnilo. Až na to, že současné mobily nemívají obyčejně uživatelsky vyměnitelnou baterku. Přesto to neznamená, že si zlaté české ruce neporadí.

Jak poznat vadný akumulátor

Nejjednodušší odpověď by byla, že se nedá vůbec nabít. Ale k tomu je poměrně dlouhá cesta. Obyčejně dojde k tomu, že zhruba po dvou letech provozu začnete pozorovat, že váš mobil nevydrží tak dlouho nabitý jako dřív. Někdy se zdá, jako kdyby rychlé vybíjení způsobila jen nějaká spuštěná aplikace, což může být částečně pravda, ale mobil reaguje na odběr proudu mnohem víc než dřív. Jestliže nový mobil vydržel i dva dny, najednou musíte v průběhu dne nabíjet.

Jiným projevem vadného akumulátoru je chování před úplným vybitím a vypnutím telefonu. Zatímco nový mobil vydržel na několik procent nabití pracovat několik hodin, u vadného akumulátoru nikdy nevíte, kdy vás nechá ve štychu. Můžete mít klidně i 40 procent nabití, spustíte natáčení videa a mobil se po deseti vteřinách vypne. To je neklamná známka toho, že máte vadný akumulátor a je třeba jej vyměnit.

Výměna v servisu

Za předpokladu, že váš mobil nemá otevírací záda, je uživatelsky nejjednodušší výměna v servisu. Ceny jsou různé, ale pohybují se kolem 800 Kč až 1 000 Kč. Jen výjimečně narazíte na servis, který vám nabídne cenu nižší. Přitom nový originální akumulátor můžete koupit asi za 250 Kč. Pro někoho může být investice 1 000 Kč do nové baterie do mobilu, který nemá již valnou hodnotu, příliš vysoká. Mobil tak zbytečně končí v bazaru. Přitom s novým akumulátorem by klidně mohl další dva roky výborně posloužit.

Výměna v domácích podmínkách

Nemusí být proto vůbec špatná úvaha pustit se do výměny v domácích podmínkách. Obvykle na to nepotřebujete žádné příliš složité vybavení. Nelze zde zveřejnit jeden postup, ale pokud se budete držet následujících rad a jste zručnější, určitě dobře dopadnete.

V první fázi si zjistěte na internetu, jaký typ akumulátoru má váš mobil, zda se dá sehnat a kolik stojí. Obvykle zjistíte výše uvedenou cenu kolem 250 Kč. Někdy může být cena i nižší a máte-li štěstí, že bydlíte blízko příslušného dodavatele, ušetříte i za poštovné. Pak je třeba na internetu zhlédnout video a pročíst návody na rozebrání konkrétního druhu mobilního telefonu. Doporučujeme projít alespoň dvě videa či dva podrobné návody. Někdy existují totiž i výrobní verze stejného přístroje, které se mechanicky dost liší. Na demontáž bývá zapotřebí horkovzdušná pistole nebo fén na vlasy, kytarová trsátka, staré kreditní karty či jiné plastové karty a obyčejně šroubovák se speciálním velmi malým hrotem. Buď si můžete příslušný šroubovák zakoupit, ale v mnoha případech lze tento hrot nahradit hrotem ostrého skalpelu nebo nožíku. Pak stačí se držet jen přesně návodu, být trochu kreativní a mít i kousek odvahy. Někdy je třeba ještě použít fígl na vyjmutí SIM karty, který najdete zde. Výsledek ale stojí za to. Telefon s krásnou výdrží, spolehlivé fungování, žádné nečekané vypínání. Jen je třeba po výměně dodržet radu akumulátor nejprve zcela nabít, pak třikrát zcela vybít a nabít na sto procent. Po tomto „naformátování“ je vše jako po výrobě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47