Víte, jak jednoduše můžete zrychlit váš notebook?

 PC a Mobily 
11. února 2019 00:29 / Marek Pokorný
  0
📷
4 fotografie v galerii
Příliš malé množství RAM má vliv na plynulost provozu aplikací Shutterstock
Mobilita, ovládání a praktičnost jsou hlavní výhody laptopů, je tady však i určitá nevýhoda. Jsou často poměrně omezené z hlediska možnosti rozšiřování. Nejdříve si tedy ověřte, zda váš notebook vůbec nějaký upgrade umožňuje.

Třeba výměna základní desky nebo grafické karty je často zcela nepraktická, finančně náročná a vyžaduje demontáž celého zařízení. Občas lze najít těsně uzavřené kryty nebo díly připájené k základní desce (je tomu tak třeba u laptopů Microsoft Surface), což znemožňuje jejich výměnu.

A na jaké klíčové díly vašeho notebooku se zaměřit? SSD disky jsou základem pro ty, kteří mají zájem o rychlejší fungování systému a spouštění aplikací. Tyto nosiče pracují tiše, jsou odolnější a vydrží i extrémní teploty.

Vyznačují se nižší spotřebou elektrické energie, což znamená lepší výdrž baterie. Většina laptopů vyšší třídy je již využívá, starší nebo levnější modely mohou však stále obsahovat méně výkonné disky HDD – a ty stojí za to vyměnit co nejrychleji.

Také na paměti RAM záleží: ta zajišťuje, kolik úkonů může současně provádět počítač, aniž by byl tím ovlivněn jeho výkon. Příliš malé množství RAM má vliv na plynulost provozu aplikací, her nebo např. počtu otevřených záložek.

Pro běžné použití by mělo stačit 8 GB, pokud však používáte počítač k pokročilejším aktivitám (jako např. renderování filmů), je nutné se odhodlat k nainstalování dodatečných modulů RAM.

I když nebude možné rozšířit mobilní počítač uvnitř, existují alternativní řešení. Pokud máte zájem jen o zvýšení diskového prostoru, bude se vám hodit nákup externího disku HDD nebo SSD, který navíc zrychlí spouštění aplikací nebo ukládání velkých souborů z aplikací pro zpracovávání videa a obrazů.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Arnold Schwarzenegger srazil v Los Angeles autem cyklistku. Ta skončila v nemocnici

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

TitanAir: NASA představila vesmírné letadlo, které dokáže přistát na Titanu