Bezpečnostní riziko v našich domovech? Robotický vysavač dokáže shromažďovat citlivá data

 Technologie 
18. června 2019 12:00 / Terezie Zamlynová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Dobrý sluha, ale zlý pán - to může platit i v tomto případě, jak se ukazuje Shutterstock
Stále víc lidí ve snaze ulehčit si úklid domácnosti si pořizuje robotický vysavač. Pomocník je to k nezaplacení, protože dokáže sám uklidit byt, ušetří čas a námahu. Jenomže opět je tu jedno ALE. Novinka – ačkoli se to zdá neuvěřitelné - může být bezpečnostním rizikem. Umí totiž šmírovat…

Když se zamýšlíme nad koupí nového vysavače, asi málokoho napadne si lámat hlavu nad tím, jestli si tím domů nepustí špiona. Jenomže tento stále oblíbenější technologický vynález se jím opravdu může stát. V okamžiku, kdy na síť Wi-Fi připojená kamera může totiž dle podmínek v kupní smlouvě točit a posílat klidně i intimní fotky a videa třetím stranám. Na problém upozornil v těchto dnech politik - europoslanec Tomáš Zdechovský.

Když jsem poprvé o tomto postupu slyšel, nechtěl jsem tomu ani věřit a nechal jsem si proto zaslat i kupní smlouvu, kde byly smluvní podmínky použití. Poté jsem už neváhal a obratem zaslal na Komisi interpelaci a chtěl vědět, jestli o těchto praktikách vědí a plánují to nějak řešit, kdy jsem navrhl předně povinnost uvádět informaci o nutnosti souhlasu ještě před koupí, aby si lidé už v obchodě mohli ujasnit, jestli na podobné podmínky přistoupí,“ prohlásil Zdechovský.

Vysavač shromažďuje citlivá data

A v čem je tedy problém? Díky zabudované kameře a přístupu na internet dokáže vysavač totiž o majitelích shromažďovat citlivá osobní data, která může výrobce přeposlat třetím stranám. Uvádí se, že z důvodu marketingu a propagace. To je ta schůdnější varianta. Horší je, že by se k údajům o tom, co má kdo v bytě a kdy v něm je, dostaly různé kriminální skupiny, které nás mohou následně v klidu vykrást. Doma nebudeme, vysavač zapneme a pokud by došlo k tomu horšímu scénáři, tak ten tím odešle zprávu, jaká je v bytě či domě situace…

Asi je teď celkem pochopitelné, že ne nadarmo dostal v soutěži Big Brother ,příliš chytrý vysavač´ anticenu nazvanou Slídil roku. Když by natáčel intimní chvilky svých majitelů, byl by to tedy jen jeden ze střípků v mozaice toho, co vše by vysavač mohl vyslídit a odhalit na nás veřejnosti.

Jestliže chce spotřebitel tento výrobek používat, musí ale nejdříve souhlasit s odesíláním osobních údajů přes mobil. Dále musí umožnit přístup k domácí Wi-Fi a v některých případech dokonce také dát souhlas k odesílání obrázků z kamery u vysavače, pomocí níž je mapován prostor bytu. V případě nesouhlasu některé vysavače dokonce vůbec nefungují a pokud uživatel na podmínky nechce přistoupit, má jedinou možnost - může je zkusit reklamovat. Úspěch není ale vždy zaručen, zvláště pokud se na tuto nekalou praktiku nepřijde bezprostředně po koupi.

Ochrana už existuje, jen se o ní moc neví

Po interpelaci europoslance Zdechovského pověřená komise potvrdila, že efektivní obrana proti tomuto nebezpečí už existuje. Spočívá v obecném nařízení Evropské unie o ochraně osobních údajů (GDPR). Zásadní pro souhlas se zpracováním osobních údajů je totiž fakt, že musí být svobodný. Pokud je smlouva podmíněna souhlasem se zpracováním údajů, které pro ni nejsou nutné (vysavač pro úklid nutně nepotřebuje připojení k Wi-Fi a už vůbec ne možnost aktivně odesílat záběry z kamery a další informace), pak se dá prý takový souhlas považovat za vynucený. Tudíž též neplatný.

Pokud by však výrobce přesto nechtěl toto nařízení respektovat, tak se mohou spotřebitelé obrátit na příslušné úřady v dotyčné členské zemi Unie, pobočky místních Evropských spotřebitelských center nebo na místní soudy. Hledat řešení jde i pomocí platformy pro řešení spotřebitelských sporů on-line přímo na stránkách Komise. „Pokud se nebudeme aktivně bránit, tak šmejdy, kteří neváhají zneužívat naší nevědomosti a někdy i naivity a dobré víry, prostě neporazíme,“ uzavřel Zdechovský.

Vysavač není doma jediný šmírák

Také většina moderních televizí nabízí díky webkameře komunikaci pomocí velmi oblíbených videohovorů. A to s sebou přináší stejné riziko. Jakmile má totiž obrazovka webkameru, přenáší obrázky, které jsou ihned odesílány na internet. Co to znamená? Televize nás sleduje, zatímco my se díváme třeba na náš oblíbený seriál. (Čtěte také: Kyberstalkaři o vás ví víc, než byste si přáli. Číhají na každou vaši chybičku).

Jak tedy ochránit své soukromí a bezpečnost, když jsme v dosahu takových interaktivních domácích spotřebičů - chytrých televizorů, počítačů a telefonů? Základem jsou tři kroky:

  • odpojování spotřebičů od internetu v době naší nepřítomnosti
  • přelepení kamery pro videohovory v době, kdy není používána
  • pravidelné aktualizace softwaru 
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím