Umělá inteligence umí oživit už i mrtvé celebrity
O způsobu provedení se mohou přesvědčit návštěvníci Salvador Dalí Museum v St. Petersburgu na Floridě. Právě zde je možné se totiž sejít s digitálně vzkříšeným surrealistou, španělským umělcem Salvadorem Dalím.
Bylo k tomu potřeba zvládnout vycvičení umělé inteligence, najmout živé herce. A ještě mít k dispozici pořádnou deepFake technologii. Jakmile se to podařilo, výsledek se dostavil. Nyní je slavný malíř znovu jako živý. Klidně si s ním je možné vyfotit selfie, které na sociálních sítích budou obdivovat všichni. Při odchodu z uvedeného muzea na Floridě to tak dělá nejeden návštěvník.
Nutno dodat, že technologiemi probuzený Salvador Dalí není jen lehce prohlédnutelná přihlouplá simulace. Na jeho vzniku se podílely pokročilé technologie strojového učení a deepFake. Digitální Dalí je vytvořený tak, aby obstojně komunikoval, od poznámek k počasí až po ono v dnešní době nezbytné pořízení selfie s návštěvníky muzea.
Co že to je ten DeepFake?
Pokud si lámete hlavu nad tím, co že ta zázračná technologie je a kde se vzala, než začnete pátrat po internetu, alespoň v obecné rovině lze uvést, že DeepFake video se stalo výsledkem technologie, která byla představena světové veřejnosti před necelými dvěma roky.
Vychází ze zpracování dat neuronovými sítěmi. Co je podstatné a zároveň může být i nebezpečné, je to, že se dá využít pro záměnu tváří. Není tedy asi divu, že nejdříve našla uplatnění v pornoprůmyslu. Mediální společnost Buzzfeed velice brzy však poukázala i na nebezpečnější stránku této technologie. Vytvořila video o prezidentu Obamovi, v němž bývalý americký prezident říkal věci, které ve skutečnosti nikdy nevypustil z úst. Video bylo přitom neuvěřitelně důvěryhodné. V době, kdy svět bojuje s dezinformacemi a Fake News, je třeba s touto technologií pracovat obezřetně.
DeepFake měl od počátku pomáhat při synchronizaci hlasu a tváře během dabingu, na riziko zneužití pro šíření falešných zpráv poukázala ale společnost Buzzfeed.
Každopádně zvláštností této techniky je její komplexnost. Využívá video požadované osoby (třeba i prezidenta Obamy), aby pochopila, co tvoří obličej, obočí, koutky úst, pozadí apod. Následně pečlivým sledováním orientačních bodů na zdrojovém videu dokáže provést potřebná zkreslení tváře. Vše probíhá pomocí vlastních pohybů a výrazů, které se stávají zdrojem pro zmíněné vizuální informace. Ve výsledku se tělo a tvář pohybují jako ve zdrojovém videu a navíc každá malá výrazová odchylka je zachycena a reprodukována pomocí vlastních výrazů cílové osoby. Jako třeba Salvadora Dalího.
Technologické vzkříšení jako vzpomínka
Nový projekt, díky kterému se nyní lze potkat se slavným surrealistou, se jmenuje Dali Lives. Jeho tvůrci ho představili veřejnosti u příležitosti 115. výročí umělcova narození.
K tomu, aby umělá inteligence digitálního Dalího vystihla co nejpřesněji, trénovala se stovkami záznamů interview reálného Dalího. Naučila se tak unikátní pohyby umělcovy tváře i jeho gesta. Na tvorbě digitálního avatara Dalího se podílel živý herec s přibližnými Dalího proporcemi, který zahrál sérii scénářů. DeepFake technologie poté vykouzlila na těle herce Dalího vzhled. Digitální Dalí má i hlas, který rovněž vytvořil současný herec, na základě Dalího textů a interview.
S projektem Dali Lives se lze ve floridském muzeu setkat na třech různých místech. Digitální Dalí se zjevuje na velkých obrazovkách v životní velikosti, kde si jej návštěvníci mohou vyčarovat pomocí tlačítka. Výkonný ředitel Dalího muzea Hank Hine podotýká, že Dalí byl v mnoha směrech prorokem. Mimo jiné napsal, že by byl rád, kdyby lidé po jeho smrti mluvili o tom, že Dalí zemřel, ale ne úplně. Digitální Dalí tuhle velikánovu vizi vlastně pěkně naplňuje.
Je etické mrtvé osobnosti (i pouze digitálně) oživovat?
Ne všichni ale nad pokrokem vědy a technologií jásají. Ozývají se kritická slova a diskuse nad tím, zda je digitální oživování mrtvých osobností etické. Technologie teď už totiž dospěly do bodu, kdy je možné vytvořit fotorealistické simulace kohokoliv, kdo je zachycen na fotografiích, filmech nebo alespoň věrných obrazech. S takovouto simulací pak jde nechat oživlého člověka říkat a dělat cokoli.
Není tedy divu, že i někteří současní slavní mají z podobných technologií hrůzu.
V roce 2015 vyšlo najevo, že herec Robin Williams před svou smrtí sepsal novou závěť, ve které výslovně omezuje posmrtné využívání jeho tváře a osobnosti. Udělal to jako jeden z prvních.
Osobnost Dalího byla ale pro digitální vzkříšení naopak, zdá se, téměř jako stvořená. Jen těžko si lze představit lepšího kandidáta na spojení pokročilé technologie, umění a výrazné osobnosti. Čtěte také: Už to není sci-fi. Do pěti let budou v jihokorejské armádě sloužit bioboti.