První umělé biosolární listy zvládnou vyčistit vzduch jako 100 stromů

 Technologie 
13. května 2019 14:35 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Technologie využívá fotosyntézy Shutterstock
Dovedeme se poučit v přírodě a vypůjčit si její nejlepší mechanismy výroby energie. Na nových bionických listech to je pěkně vidět. Vznikly v Londýně při testování nových technologií s umělými listy. Čistí vzduch, pohlcují oxid uhličitý a vypouštějí kyslík.

Zdá se tedy, že jsou skoro lepší než originál, protože tyto nové bionické listy jsou desetkrát účinnější než ty přírodní. Jak se to podařilo?

Díky fotosyntéze. Přeměna vody a slunečního záření na energii nedává lidem a vědcům ještě více po staletí spát. Slunce je z našeho pohledu nevyčerpatelné a vody je také všude dost. A tak se stále hledají řešení, jak přírodní fotosyntézu ještě vylepšit.

První takové listy se objevily už před osmi lety

První stabilní umělé listy - důmyslné systémy, v nichž probíhá fotosyntéza, se objevily v roce 2011. Od té doby je vědci průběžně vylepšují. Účinnost fotosyntézy těchto nových bionických listů je už velmi slušná. Podle vědců dokáží bionické listy přeměnit sluneční záření na biomasu až desetkrát efektivněji než přírodní fotosyntéza.

Podařilo se to i proto, že britští vědci nedávno spojili síly s biotechnologickým startupem Arborea. Tak mohli otestovat novou technologii „biosolárních umělých listů“ v prostoru univerzitního kampusu v Londýně.

Zelené mikrořasy uvnitř panelů

Výsledkem tohoto spojení a této technologie jsou nepatrné zelené mikrořasy, které žijí uvnitř velkých panelů s kultivačním systémem připomínajícím solární panely. Nespornou výhodou je, že tyto panely se dají nainstalovat kdekoliv na vhodných místech na zemi, na střechách objektů i na budovách.

Jsou to tedy první v praxi již využitelné biosolární umělé listy, které napodobují přírodní proces fotosyntézy. Funguje to tak, že panely plné mikrořas pohlcují oxid uhličitý z okolí a naopak vypouštějí kyslík. K tomu vyrábějí rostlinný protein s minimálním dopadem na životní prostředí. Tyto panely s biosolárními listy využívají sluneční svit. Dají se jimi pokrýt různě velké plochy.

Nahradí 100 stromů?

Už nyní vědci prezentují, že při jejich využití vyčistí vzduch stejně jako 100 stromů. To už by byl pořádný les, na který zejména v městské husté zástavbě nezbývá prostor. V případě biosoálrních listů v panelech při uvedeném výkonu zabere vše plochu jako jediný strom.

Znečištěný vzduch je v současnosti jedním z nejhorších zabijáků na světě. Podle Světové zdravotnické organizace WHO kvůli znečištěnému ovzduší každoročně zemře asi 4,2 milionů lidí. Přitom asi 91 procent celosvětové populace žije v oblastech, kde znečištění vzduchu přesahuje limity, které WHO doporučuje jako hranici pro zdravotně nezávadný vzduch.

Nejinak je na tom i Londýn, proto jsou podobné projekty směřující k nápravě velmi vítané.

Využití do budoucna nabízí široké možnosti

Mimo jiné však bionické listy lze podle expertů využít též k výrobě biopaliv a mnoha dalších zajímavých chemických látek. Mohou také štěpit vodu na vodík a kyslík, přičemž vodíkem pak lze plnit palivové články. Čtěte také: Průlomový vývoj: Již brzy se naše mozky připojí k počítačům a vytvoří tak internet myšlenek.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Vyzrajte nad podzimem a nastartujte svůj imunitní systém. Pomůžou vám v tom tyto čtyři potraviny

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím