Co s oxidem uhličitým, který vydechují astronauti? Experiment se ho pokouší přeměnit na jídlo a kyslík
Na ISS začal experiment v letošních prvních květnových dnech, vše potřebné k němu dovezla nákladní loď Dragon společnosti SpaceX. V praxi to znamená, že zelené mikrořasy chlorella vulgaris v bioreaktoru pomocí fotosyntézy přeměňují oxid uhličitý, který vydechují astronauti, na kyslík. A vedle toho též na jedlou biomasu.
Systémy na podporu života
Experiment Photobioreactor nyní představuje významný pokrok směrem k uzavřeným biosystémům podpory života, které by jednou měly zajišťovat vzduch a potravu pro kosmonauty, aniž by je bylo nutné zásobovat ze Země. Jde o systémy, které budou obzvlášť důležité v případech plánovaných dlouhodobých misí na Měsíc nebo na Mars. Už nyní je totiž jasné, že budou vyžadovat více zásob, než kolik by jich uvezla kosmická loď. A tak se hledá řešení.
Testování Photobioreactoru připravili odborníci z německého centra Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. (DLR). Podle nich budou podobné systémy fungovat spíše na planetárních či měsíčních základnách nebo na kosmických lodích pro dlouhé lety. Ale nejdřív je nezbytné technologii vyzkoušet na oběžné dráze. A to se právě děje na Mezinárodní vesmírné stanici.
Astronauti na palubě ISS rozhodně nezahálejí. Během pobytu na oběžné dráze se věnují celé řadě zajímavých experimentů, v nichž často testují revoluční technologie. Ale nejen to. Pomáhají řešit i další palčivé otázky a problémy vědy v různých oblastech. Třeba medicíny.
NASA poslala na ISS bakterie E. coli. Zkoumá bakteriální rezistenci
Není již tajemstvím, že závažným problémem se stává rezistence bakterií vůči antibiotikům. A tak se vědci pokoušejí zjistit, jak se tyto bakterie chovají i v prostředí vesmírné mikrogravitace.
Před několika měsíci proto odstartovala nákladní loď Cygnus společnosti Orbital ATK a na palubě měla náklad pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, jehož součástí byl též zajímavý experiment - E. coli AntiMicrobial Satellite (EcAMSat).
Jak název napovídá, hlavní roli v něm hrají bakterie E. coli. Nyní jsou na Zemi známé a běžné, ale ví se také, že mohou být i pořádně nebezpečné. Patogenní kmeny E. coli zodpovídají za miliony infekcí močových cest a otrav z jídla, které každoročně trápí lidstvo.
Jak na ně působí prostředí mikrogravitace?
Po přistání na palubě ISS se s vzorky bakterií provádí experiment, v němž vědci zjišťují, jak prostředí mikrogravitace na oběžné dráze Země ovlivňuje schopnost těchto bakterií odolávat antibiotikům.
Astronauti a vědci chtějí zjistit, jak velké nebezpečí reálně takové bakterie představují pro všechny, kteří se ocitají (třeba na vesmírné stanici) v prostředí mikrogravitace. Počítá se s tím, že tam je lidská imunita zřejmě oslabena. Výsledky experimentu by měly přispět k zajištění vhodných opatření pro ochranu astronautů. Odborníci však doufají, že mohou přinést i odpovědi na otázky, které budou aplikovatelné i pro běžné obyvatele na Zemi.
Závěrem je třeba uvést i experiment, který začal ve vesmíru už v roce 2016. Při něm vědci zkoumali na oběžné dráze v nových aplikacích radioaktivní houby z uzavřené zóny v Černobylu. To, jak se mění jejich vlastnosti ve vesmíru, pozorovali též jejich ekologické triky. Čtěte také: Satelitní data naznačují znepokojivý fakt. Vědci několik desetiletí přehlíželi důležité skutečnosti.