Vědci NASA přišli s revolučním nápadem. Chtějí využít prach z Marsu jako palivo pro zpáteční cestu

 Technologie 
02. listopadu 2018 15:28 / Lukáš Bauer
  7
📷
1 fotografie v galerii
Plánovaná cesta na Mars má trhliny například v otázce množství paliva pro návrat Internet
Se stále rostoucími ambicemi lidstva zahájit kolonizaci Marsu a následně i hlubokého vesmíru vyvíjejí kosmické společnosti pokročilé technologie, které by takovou cestu umožnily. Klíčovou součástí mise budou nové výkonné motory, které by podle vědců NASA mohl pohánět prach z povrchu rudé planety.

Plánovaná cesta lidí na Mars má stále několik zásadních překážek, které je potřeba překonat. Jednou ze zásadních otázek je dostatek paliva nejen pro daleký let, ale také pro bezpečný návrat posádky zpět na Zemi.

V souvislosti s tím inženýři NASA přišli s unikátní koncepcí výroby paliva přímo na Marsu. Jeho zdrojem by podle expertů mohla být přímo marsovská půda, ze které by se teoreticky dalo palivo vyrábět.

Vědecký tým NASA v čele Kurtem Leuchtem nový experimentální systém výroby paliva nazývá ISRU (In Site Resource Utilization). Myšlenka spočívá v tom, že ISRU získá vodu z regolitu červené půdy Marsu, o které se vědci domnívají, že obsahuje stopové množství vody. Elektrolýzou pak plánují rozdělit vodu na kyslík a vodík.

Následně chtějí kombinovat vodík z uhlíkem z atmosféry Marsu pro výrobu metanu, který bude výsledným produktem pro pohon kosmických lodí zpět na Zemi. NASA plánuje před zahájením pilotované mise na Mars vyslat na jeho povrch robota, který odebere dostatečné množství půdy pro účely výzkumu tohoto teoretického zdroje paliva.

Pokud se tento experiment vědcům podaří, může to znamenat průlom v oblasti vesmírného cestování, protože doprava dostatečného množství paliva ze Země je pro delší cesty za použití současných technologií prakticky nemožná. Dále čtěte: (Rusko zveřejnilo závěry vyšetřování. Sojuz se zřítil kvůli vadné součástce).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Dům a zahrada

Udělejte radost svému mazlíčkovi. Psí a kočičí adventní kalendář zvládne vyrobit každý

Zavřít reklamu