Naučte se snadno programovat váš telefon či tablet

 PC a Mobily 
04. ledna 2019 12:31 / Petr Vlach
  1
📷
4 fotografie v galerii
I vy si můžete snadno vytvořit aplikaci pro váš mobil Pexels
Programování mobilních telefonů se většině lidí jeví jako cosi nedostupného a příliš složitého. Existují ale nástroje a postupy, které můžou tento proces výrazně zjednodušit. Pokud máte alespoň špetku logického myšlení, můžete si zkusit udělat vlastní aplikaci i vy.

Jde samozřejmě o to zvolit ten správný nástroj. Zatímco profesionální programátoři budou pracovat s Javou, C++ či C Sharp, začínající amatér by měl sáhnout po něčem podstatně jednodušším. Už před léty vznikl nástroj MIT App Inventor, který slouží pro intuitivní grafické programování.

Vizuální programování

Obrovskou výhodou tohoto způsobu programování je, že si nemusíte pamatovat složité konstrukce, protože máte všechno na očích. Jednotlivé prvky navíc tvoří jakoby puzzle, takže je docela zřetelné, kam určitý prvek patří a kam ho naopak nelze použít. K dispozici je navíc obrovská škála možností, takže i s minimálními znalostmi jste schopni ovládnout tak složité věci, jako je překlad textu pomocí internetového překladače, převod textu na řeč, využití senzorů vašeho mobilního telefonu a mnoho dalších procesů, jejichž programování v klasických profesionálních nástrojích je opravdu velmi složité.

Jednoduchá aplikace za pár minut

Je tomu opravdu tak. Pokud máte již vše připraveno, máte propojený telefon s počítačem a nainstalovanou příslušnou komunikační aplikaci na mobilu, pak od spuštění webového prostředí pro vizuální programování až do vytvoření smysluplné funkční aplikace, která bude počítat třeba nějaký složitější výpočet ze vstupních hodnot, nemusí uplynout více než pět minut. Dejme tomu, že k takovému výsledku budete potřebovat maximálně dvě až tři hodiny studia. To je skutečně skvělé a pro mnoho lidí naprosto nepředstavitelné.

Varianty

Existují i další obdobné nástroje, které si vzaly MIT App Inventor jako zdroj a inspiraci a snaží se o rozšíření schopností. Pokud byste tedy narazili na limity původního programovacího nástroje, můžete klidně zkusit třeba Appy Builder, který vypadá přesně stejně jako MIT App Inventor, ale přidává některé nové funkce a možnosti. Kdo by chtěl pro začátek něco jednoduššího, aby lépe pochopil principy, může zkusit webové prostředí Scratch, které také pochází od MIT a je dokonce i v češtině. Jeho zásadní nevýhodou ovšem je, že funguje jen v okně počítače. Je tedy vhodné jako nástroj k výuce algoritmizace, ale opravdovou aplikaci do mobilu si v něm nevytvoříte.

Jak se naučit vše ovládat

Pokud umíte anglicky, najdete na internetu spoustu textů a příkladů, od těch nejjednodušších až po ty složitější. Jestliže dáváte přednost češtině, pak existují dostupné překlady knih anglicky píšících autorů. Pozor jen, abyste nekoupili nějakou příliš zastaralou, která nebude zohledňovat vývoj programovacího nástroje. Chcete-li začít hned, můžete si text koupit i pro čtečku či tablet. Do internetového vyhledávače zadejte MIT App Inventor, klikněte na příslušný odkaz, zaregistrujte se a můžete začít. Víte, jak vypadá nejmenší počítač na světě? Psali jsme zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu