Přední světoví experti vynalezli lékařskou hmotu, která zacelí ránu za několik vteřin

 Technologie 
30. prosince 2018 10:32 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nový materiál působí jako lepidlo na lidskou kůži Internet
Výzkumný tým složený z předních světových expertů se pochlubil zajímavým vynálezem. Nedávno totiž představil materiál v podobě speciálního lepidla, kterým lze během 60 vteřin zcela uzavřít i velice vážná poranění. Tuto instantní aplikaci navíc neprovází žádné vedlejší účinky.

Skvělý vynález je nyní ve fázi testování na zvířatech, kde vykázal naprosto ohromující výsledky. Druhá fáze bude následovat již na zkušebních lidských jedincích a pokud budou testy úspěšné, během několika let se přípravek může objevit v celosvětovém využití.

Speciální gelová hmota má pracovní název MeTro. Po aplikaci na ránu se nasvítí ultrafialovým světlem a během šedesáti vteřin je poranění zcela zafixováno. Lepidlo je podle jeho vývojářů srovnatelné se stehy, ovšem s mnohem rychlejší, bezbolestnou a komfortní aplikací.

Hmota je strukturou podobná silikonovým průhledným gelům, které se používají na utěsňování v koupelnách nebo kuchyních. Díky degradujícímu enzymu obsaženém v lepidle má dokonce i nastavitelnou délku rozpadu tak, aby odpovídala typu poranění. Nový přípravek může znamenat doslova revoluci při první pomoci a může zachránit tisíce životů.

Možností využití má tento zázračný gel opravdu mnoho. Jeho největší pole působnosti je například u těžkých autonehod, ve válečných zónách, kde probíhají boje, nebo v nemocnicích. Mezi jeho obrovské výhody patří lehká skladovatelnost a velice dobrá „spolupráce“ s poškozenými tkáněmi. Může být navíc obohacen o další podpůrné látky, které odpovídají typu zranění. Přípravek lze použít jak k fixaci rozsáhlých vnitříních poranění, tak pro povrchové a kosmetické účely.

Pokud se tento přípravek stane skutečně komerčním produktem, mohl by se brzy stát dokonce povinnou výbavou například v autolékárnách, stejně jako běžnou součástí všech domácností.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít