Z kosmodromu na Novém Zélandu odstartovala další významná výzkumná mise

 Letectví 
17. prosince 2018 10:04 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Raketa Electron je připravena ke startu na novozélandském kosmodromu Internet
Další výzkumná mise byla zahájena z novozélandského kosmodromu Onenui, když raketa Electron vynesla do vesmíru celkem třináct satelitů. Společnost Rocket Lab je chce využít k nejrůznějšímu vesmírnému průzkumu.

Z novozélandského kosmodromu Onenui odstartovala raketa Electron, která má na palubě 13 vědeckých satelitů společnosti Rocket Lab, která je využije k vesmírnému výzkumu.

Raketa Electron, která do vesmíru satelity vynesla, je unikátní v tom, že její palivová čerpadla napájejí baterie. Také proto se této raketě často přezdívá „elektrická“. Převážnou část nákladu tvořily miniaturní družice CubeSats, které mohou sloužit k nejrůznějším účelům.

Sondy CubeSats budou například shromažďovat data o radiačních pásech nebo autonomním pohybu ve vesmíru pro misi amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s názvem ElaNa-19 a skupinu amerických univerzit.

Společnost Rocket Lab tímto realizovala již svou druhou misi. Po loňském zkušebním startu následoval letos v lednu let se satelity určenými ke snímkování Země. Pokud bude i aktuální mise úspěšná, plánuje firma zvýšit v příštím roce svou aktivitu až na celkových 16 misí.

Raketové nosiče společnosti Rocket Lab jsou vyrobeny převážně z kompozitních materiálů a nejsou recyklovatelné. Jejich hlavní výhoda spočívá zejména ve velice rychlé přípravě na start a nízké náklady. Její nevýhodou je poměrně malý výkon a do vesmíru díky tomu dokáže vynést pouze 150 kilogramů nákladu. Dále čtěte: (Rusové zahájili vývoj ekranoplánu. Obří stroj brázdil během studené války vlny Kaspického moře).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet