Poprvé od nehody ruské rakety dorazila k ISS lidská posádka

K mezinárodní vesmírné stanici byla dopravena posádka
 Technologie 
04. prosince 2018 10:00 / Internet
  0   0
Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), byla dopravena první skupina astronautů od říjnové nehody ruské rakety Sojuz. Lidskou posádku dopravil k ISS stejný raketový nosič, který v říjnu selhal a posádka v kosmické lodi Sojuz MS-10 musela nouzově přistát v kazašské stepi.

Vůbec poprvé od nehody ruské rakety Sojuz, která během říjnového startu selhala kvůli chybnému senzoru, byla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dopravena lidská posádka. Trojici astronautů k ISS dopravil stejný typ rakety, který v říjnu fatálně selhal a loď Sojuz MS-10 musela nouzově přistát v kazašské stepi.

K Mezinárodní vesmírné stanici zamířili včera ve 12:31 SEČ Američanka Anne McClainová, Kanaďan David Saint-Jacques a Rus Oleg Kononěnko. Kosmická loď sojuz po úspěšném oddělení od raketového nosiče čtyřikrát obkroužila Zemi a v 18:36 SEČ zakotvila u orbitálního komplexu.

Jedná se tak o vůbec první pilotovaný let k Mezinárodní vesmírné stanici, protože Rusko po nehodě všechny lety s lidskou posádkou pozastavilo, než bylo ukončeno vyšetřování. Experti nakonec prokázali výrobní vadu, která způsobila vadné fungování čidla signalizujícího rozdělení prvního a druhého stupně.

Raketa Sojuz-FG poté ještě v polovině listopadu vynesla do vesmíru ruskou nákladní loď Progress MS-10 s nejnutnějšími zásobami a materiálem pro ISS. Nosná raketa Sojuz-FG prošla podle ruských médií před startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovině listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress.

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se včera vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, pro McClainovou a Saint-Jacquesa šlo o první start. Dále čtěte: (Evropa již brzy začne vyvíjet stíhací letoun zcela nové generace).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu