Evropa již brzy začně vyvíjet stíhací letoun zcela nové generace

Nový letoun NGF má být budoucností evropských stíhaček
 Vojenství 
03. prosince 2018 11:06 / Internet
  5   7
Během června se Francie a Německo dohodly na spolupráci při vývoji nového bojového letounu budoucnosti. Projekt je nyní na spadnutí a obě strany započnou se studiem architektury a vývojem designu nového stroje. Německo pro prvotní koncepční práce vynaloží částku 25 milionů eur.

Německo a Francie začnou pracovat na demonstrátoru, který poslouží k ověření koncepce a finálního návrhu podoby budoucího bojového letadla, které je označováno jako stíhačka nové generace NGF (Next Generation Fighter).

Vývoj tohoto stroje je součástí širšího evropského programu FCAS (Future Combat Air System), který stojí také za novým evropským dronem s dlouhou výdrží pro střední výšky, průzkumné a úderné stealth drony. Na programu spolupracuje řada firem z Evropské unie včetně Airbusu nebo Dassault Aviation.

Letoun má být schopen odpalovat francouzské jaderné střely s plochou dráhou letu ASMP a také vzlétat z paluby letadlových lodí. Kvůli snížení obří ceny tohoto projektu má být letoun přísně modulární koncepce, takže bude moci být snadno inovován.

Kromě Německa se k programu NGF může připojit i Velká Británie, která sice vyvíjí letoun Tempest, ale stále se spekuluje o společném postupu s Německem a Francií. Pravděpodobné je zapojení Španělska, které o program NGF vyjádřilo předběžný zájem.

Vědecký pokrok v této oblasti postupuje velmi rychle a letoun tak má být připraven na revoluci v následujících letech, které například přinesou technologie jako umělá inteligence a kvantové počítače. Obě strany tedy řeší otázku, zda nezačínají s vývojem letounu příliš brzy a zda nepočkat na dostupnost těchto nových technologií. Dále čtěte: (Automobilka GM představila novinku. Autonomní armádní vozidlo na vodík).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu