Tento speciální letoun může strávit ve vzduchu celé měsíce bez nutnosti přistání

Solární energií poháněný letoun může létat téměř bez přestání
 Letectví 
20. listopadu 2018 15:01 / Internet
  0   0
Odysseus je speciální typ autonomního letounu, který se pohybuje ve vysokých letových hladinách a dokáže zastupovat funkci satelitu. Letoun je totiž poháněn sluneční energií a za ideálních podmínek dokáže zůstat ve vzduchu třeba celé měsíce.

Americká společnost Aurora, která je jednou z dceřiných firem Boeingu, představila unikátní koncept solární energií poháněného letounu Odysseus, který může zastávat funkci satelitu nebo sloužit jako pozorovací letoun. Tento typ letadla je označován HAPS (High Altitude Pseudo Satelite) a ve vzduchu může strávit celé měsíce.

Tento unikátní letoun byl vyvinut pro účely globálního výzkumu, komunikace a konektivity. Odysseus má rozpětí křídel 243 stop, užitečné zatížení 90 kilogramů a disponuje výkonem 250 wattů pro napájení palubních přístrojů, kterými mohou být nejrůznější vědecké, komunikační a další zařízení. Za ideálních podmínek může letadlo ve stratosféře strávit bez nutnosti přistání celý rok.

Pro generálního ředitele společnosti Aurora Johna Langforda je Odysseus osobní výzvou. V 80. letech byl Langford student MIT, kde studoval raketové technologie. Později svůj zájem přesunul právě k solární energií poháněným letounům.

„Společnost Aurora byla založena jako inovativní technologická společnost a Odysseus byl prvním projektem, který jsme začali realizovat. V budoucnu bude nedílnou součástí výzkumu v oblasti klimatických změn a chemického složení atmosféry,“ uvedl Langford.

Odysseus tak může například měřit úbytek vegetace, ledových příkrovů nebo průtoky řek. Společnost také uvedla, že Odysseus bude připraven k prvnímu letu v roce 2019. Dále čtěte: (Dubajská policie dostala unikátní výzbroj. Městem se prohání na létajících motorkách).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nebezpečí zemětřesení a tsunami je mnohem vyšší, než předpovídaly současné odhady

Dům a zahrada

Pokud v lednici skladujete vejce delší dobu, raději si ověřte jejich čerstvost. Přinášíme možnosti

Cestování

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám pohladí oko i duši

Zavřít reklamu