Po fatálním neúspěchu znovu odstartovala ruská raketa Sojuz. Doručí několik tun nákladu na ISS

 Letectví 
17. listopadu 2018 18:45 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Ruská raketa Sojuz znovu odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici ISS Internet
Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně odstartovala ruská raketa Sojuz-FG. Starty této rakety, jež je klíčovou součástí zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), byly nedávno pozastaveny v souvislosti s havárií, kterou podle závěrů vyšetřování způsobila vadná součástka.

Nosná raketa Sojuz-FG úspěšně z kosmodromu Bajkonur v kazašské stepi vynesla do vesmíru zásobovací loď Progress MS-10 se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Jedná se tak o první úspěšný start této rakety po havárii z 11. října.

Během tohoto incidentu musela pilotovaná loď Sojuz MS-10 nouzově přistát poté, co raketa ztratila výkon a nebyla schopna dosáhnout nízké oběžné dráhy. Incident se obešel bez zranění, ale starty rakety byly do ukončení vyšetřování pozastaveny.

Podle ruského střediska řízení se kosmická loď bezpečně oddělila od nosné rakety a několik minut po dosažení stanovené oběžné dráhy otevřela své antény a solární panely. Vesmírná zásobovací loď nyní již pokračuje po vlastní ose a během dvou dní přistane u ISS. Důležitý start ruské rakety byl vysílán v přímém přenosu na webu ruské kosmické agentury Roskosmos i amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA. 

Na palubě zásobovací lodi se nachází téměř dvě a půl tuny nákladu, jehož součástí je také pitná voda, kyslík a nejrůznější náhradní díly a vybavení. Po přistání si náklad převezme tříčlenná posádka ISS, kterou v současné době tvoří astronauté Sergej Prokopjev, Serena Auňónová Chancellorová a Alexander Gerst.

K ISS se o víkendu chystá také americká nákladní loď Cygnus, kterou na oběžnou dráhu vynese raketa Antares z kosmodromu na ostrově Wallops ve Virginii. S více než třítunovým nákladem má na ISS přistát v pondělí. Dále čtěte: (Sovětské kosmické monstrum s názvem Buran mělo zničit americký vesmírný program).

Témata: Sojuz, Rusko, raketa, havárie
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum