Takto vypadá ponorka budoucnosti. Bojový mořský predátor je inspirován velrybami

 Vojenství 
06. listopadu 2018 12:19 / Lukáš Bauer
  1
📷
2 fotografie v galerii
Koncept zcela nové generace vojenských ponorek představil francouzský výrobce Internet
Francouzská zbrojařská společnost představila zcela novou třídu vojenských ponorek. Koncept multifunkční ponorky s názvem SMX-31 představuje budoucnost námořních sil. Stroj může být vyzbrojen jadernými zbraněmi, sloužit jako základna útočných dronů, nebo poskytovat útočiště elitním armádním jednotkám.

Francouzská společnost představila uniktání koncept ponorky s názvem SMX-31. Toto plavidlo je počátkem zcela nové třídy ponorek budoucnosti. Plně automatizovaná ponorka, která pro svůj provoz vyžaduje pouze 15člennou posádku, může sloužit k nejrůznějším vojenským operacím.

Nová třída ponorek byla představena na veletrhu Euronaval v Paříži. Koncept SMX-31 je od běžných ponorek odlišný snad v každém ohledu. Ponorka například nemá klasickou záď, ale něco, co se podobá velrybímu ocasu. Ponorka může být také vybavena dvojicí hydroplánů, které mohou být uschovány v útrobách trupu. Samotný trup je vytvořen ze speciálního materiálu, který je pokryt nejrůznějšími senzory.

Vnitřní konstrukce ponorky je vyrobena ze speciálních slitin, takže je mnohonásobně lehčí. O pohon se stará několik tichých elektromotorů, které jsou napájeny z lithium-iontových baterií. Ponorka by měla být schopna bez problému plout v hloubkách okolo 300 metrů pod hladinou.

Ponorka může sloužit jako mateřská loď pro bezpilotní letouny, přičemž letouny může vysílat na svou misi unikátním odpalovačem, díky kterému může ponorka zůstat pod hladinou.

SMX-31 ale může nést rozmanitou škálu výzbroje. Může být například vybavena až 46 torpédy a raketami, jako jsou F21 Artemis nebo rakety SCALP, které byly nedávno použity během operací v Sýrii.

Přes obrovskou palebnou sílu je ponorka s délkou okolo 80 metrů poměrně kompaktní. Na moři může díky vysoké kapacitě baterií operovat až 45 dní s maximální rychlostí 20 uzlů. Hlavní předností ponorky je však automatizace, díky které vyžaduje oproti běžným ponorkám až o 75 % menší posádku. Dále čtěte: (Superpočítač na palubě Mezinárodní vesmírné stanice bude provádět složité experimenty).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum