Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Trosky nás zasáhnou během několika týdnů

 Letectví 
09. března 2018 10:22 / Robert Bureš
  2
📷
1 fotografie v galerii
Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1 vstoupí již brzy do atmosféry Internet
Čínská vesmírná agentura v roce 2016 oznámila, že ztratila kontrolu nad rozsáhlým vesmírným objektem, kterým je vůbec první čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1. Od té doby odborníci spekulují nad místem dopadu stejně jako nad tím, co může na planetě napáchat za škody. Do atmosféry vstoupí v následujících týdnech.

První čínská orbitální stanice Tchien-kung 1, což v překladu znamená „Vesmírný palác,“ byla vypuštěna na oběžnou dráhu v září roku 2011. Životnost zařízení, jež mělo sloužit zejména k cvičení manévrů ve vesmíru, byla několikrát prodloužena.

V roce 2016 Čína oznámila, že nad devítitunovou stanicí ztratila kontrolu a od té doby pomalu padá k Zemi. Do atmosféry vstoupí během několika týdnů a odborníci stále spekulují nad místem jejího dopadu stejně jako nad tím, zda může představovat hrozbu.

Americká nezisková organizace Aerospace Corporation odhaduje, že stanice vstoupí do atmosféry koncem března, nejpozději pak začátkem dubna. Podobné odhady vyslovila již dříve také Evropská kosmická agentura ESA.

Šance na ohrožení lidí existuje, podle většiny odborníků je však velice malá. Očekává se, že Tchien-kung 1 vstoupí do atmosféry mezi 43. stupněm severní a 43. stupněm jižní šířky, nejpravděpodobněji nad Čínou, Blízkým východem, severními státy USA, nebo nad částmi Jižní Ameriky či Nového Zélandu. Bližší určení bude možné nejdříve den před vstupem do atmosféry.

Aerospace Corporation na webu uvádí, že určit přesné místo je náročné z několika důvodů, kterými jsou zejména proměnná hustota horních vrstev atmosféry, nejistá orientace stanice, stejně jako velice nepřesné údaje o její rychlosti a dalších fyzikálních veličinách.

U takto velkého objektu se nedá předpokládat, že kompletně shoří v atmosféře a Zemi zasáhnou pravděpodobně až několikasettunové trosky. Odborníci také varují, že stanice může obsahovat vysoce toxické palivo, přesto je šance, že napáchá výraznější škody, téměř nulová.

„Jedná se ale o jedno z největších vesmírných zařízení, které se vymklo kontrole, a proto je potřeba situaci nepodcenit,“ uvedl astrofyzik Jonathan McDowell pro deník Guardian.

Stanice padá směrem k Zemi stále větší rychlostí. Například v říjnu minulého roku se k atmosféře přibližovala každý týden o 1,5 kilometru, v tuto chvíli je rychlost přiblížení čtyřnásobná.

Podobná situace se stala naposledy v roce 1979, kdy se kontrole vymkla první americká vesmírná stanice Skylab. Orbitální zařízení vstoupilo do atmosféry, kde se rozpadlo a desítky úlomků dopadly na západ Austrálie. Jiné havárie kosmických lodí se také odehrály daleko ve vesmíru. Jednou z nich byla tragická chyba v řídícím sytému kosmické lodi americké NASA (Čtěte: Miliony dolarů shořely v atmosféře. Chyba, která v kosmonautice nemá obdoby).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve