Tesla bude mít brzy konkurenci. Na trh se řítí nový výrobce elektrických tahačů

Bude ET-One skutečným rivalem Tesla Semi Truck?
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
05. března 2018 08:29 / Internet
  3   1
Začínající výrobce těžkých elektrických tahačů byl dodnes zahalen tajemstvím, ale nyní konečně oznámil, že uvede na trh svůj nový elektrický tahač již v příštím roce. Učinit tak chce dokonce dříve, než uvede Tesla svůj Semi Truck.

První verze by měla mít dojezd okolo 450 kilometrů, připravuje ale i další. Když Tesla koncem minulého roku představila Semi Truck, rychlý elektrický náklaďák vzbudil rozruch po celém světě. O konkurenci se toho ví ale už podstatně méně, například o společnosti Thor Trucks.

Tato společnost se chce zaměřit na přestavbu nákladních vozů se spalovacími motory na elektropohon a také představila první prototyp elektrického tahače s označením ET-One. Thor Trucks plánuje také výrobu vlastních elektrických baterií spolu s jedinečnou technologií hnacího systému.

Základní verze kamionu ET-One by měla mít již dříve avizovaný dojezd 480 kilometrů na jedno nabití. V plánu je ale také levnější verze s dojezdem okolo 160 kilometrů. Nakolik bude vůz konkurenceschopný, ukáže teprve jeho cena, kterou společnost ještě nezveřejnila.

Společnost Thor Trucks je sice ve srovnání s konkurencí velmi malá, protože ji tvoří pouze 18 zaměstnanců, ambice ji ale rozhodně nechybí. Její spoluzakladatel Thor Giordano Sordoni také přiznal, že zatím chybí finance na vývoj celého vozu v jejich dílnách, a proto je vůz postaven z komponent jiných výrobců.

Prototyp ET-One má tak například podvozek z nákladního automobilu Navistar. Používá těžké nápravy Dana a motor od dodavatele TM4. Nákladní automobil má za sebou také celou řadu testů a čekají ho poslední zátěžové zkoušky před uvedením na trh. Do prodeje by se měl dostat během příštího roku, dříve než Semi Truck Tesly (Čtěte: Chcete revoluční náklaďák Tesla? Cena rezervace je vysoká).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu