Tento unikátní drone dokáže létat ve větru jako pták. Složitá konstrukce je inspirována Boeingem

Unikátní flexibilní drone může být složen z mnoha částí
Loading...
 Letectví 
30. listopadu 2018 17:59 / Internet
  0   2
Americký inženýr elektrotechniky sestrojil unikátní drone, který dokáže létat ve větru podobně jako pták. Díky poměrně složité konstrukci tak dokáže proudící vzduch usměrňovat a držet směr navzdory silným poryvům větru.

Dronů je na trhu celá řada, ale málokterý dokáže létat při silném větru. Tento fakt vedl inženýra elektrotechniky Ran St.Claira k nápadu postavit takový dron, který dokáže držet směr i za velmi nepříznivého počasí. 

Výsledkem jeho práce je složitý devítidílný létající dron, který ve větru napodobuje pohyby ptáků a proudící vzduch dokáže usměrňovat tak, že stále drží směr. St. Clair svůj stroj nazval Flex-drone díky pružné konstrukci, která určuje jeho výsledné vlastnosti.

Letadlo je sice podle jeho tvůrce ještě nedokončené, na videu je však vidět, že stroj skutečně funguje. Konstruktér stroje se inspiroval solární energií poháněným letounem Odyssues a Boeingu. Za dokonalým pohybem dronu stojí originální nápad použití mnoha flexibilních dílů.

Letoun St.Clair testoval již v loňském roce, kdy uletěl pouhých 33 metrů. Díky dálkovému ovládání a poměrně složité řídící jednotce, která řídí každou z devíti komponent nyní letoun vykazuje značný pokrok.

Stroj však podle St. Claira stále vykazuje značné nedostatky, zejména turbulence a vibrace, které jeho let provázejí. Bude stroj muset ještě upravit tak, aby dokázal létat zcela plynule a bez nadměrného kmitání jednotlivých částí. Dále čtěte: (Američané budovali obří letadlovou ponorku. Nakonec však nikdy nevyplula).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Dechberoucí obrázek z Havaje ukazuje hned dva vzácné jevy noční oblohy

Dům a zahrada

Opravit vrzající postel není nic složitého, výsledek je přitom k nezaplacení

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Zavřít reklamu