Tento unikátní drone dokáže létat ve větru jako pták. Složitá konstrukce je inspirována Boeingem

 Letectví 
30. listopadu 2018 17:59 / Lukáš Bauer
  2
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
Unikátní flexibilní drone může být složen z mnoha částí Internet
Americký inženýr elektrotechniky sestrojil unikátní drone, který dokáže létat ve větru podobně jako pták. Díky poměrně složité konstrukci tak dokáže proudící vzduch usměrňovat a držet směr navzdory silným poryvům větru.

Dronů je na trhu celá řada, ale málokterý dokáže létat při silném větru. Tento fakt vedl inženýra elektrotechniky Ran St.Claira k nápadu postavit takový dron, který dokáže držet směr i za velmi nepříznivého počasí. 

Výsledkem jeho práce je složitý devítidílný létající dron, který ve větru napodobuje pohyby ptáků a proudící vzduch dokáže usměrňovat tak, že stále drží směr. St. Clair svůj stroj nazval Flex-drone díky pružné konstrukci, která určuje jeho výsledné vlastnosti.

Letadlo je sice podle jeho tvůrce ještě nedokončené, na videu je však vidět, že stroj skutečně funguje. Konstruktér stroje se inspiroval solární energií poháněným letounem Odyssues a Boeingu. Za dokonalým pohybem dronu stojí originální nápad použití mnoha flexibilních dílů.

Letoun St.Clair testoval již v loňském roce, kdy uletěl pouhých 33 metrů. Díky dálkovému ovládání a poměrně složité řídící jednotce, která řídí každou z devíti komponent nyní letoun vykazuje značný pokrok.

Stroj však podle St. Claira stále vykazuje značné nedostatky, zejména turbulence a vibrace, které jeho let provázejí. Bude stroj muset ještě upravit tak, aby dokázal létat zcela plynule a bez nadměrného kmitání jednotlivých částí. Dále čtěte: (Američané budovali obří letadlovou ponorku. Nakonec však nikdy nevyplula).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít