Sonda InSight se blíží k přistání na Marsu. NASA je v pohotovosti

 Technologie 
26. listopadu 2018 09:26 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sonda InSight bude po šesti letech prvním robotem, který se pokusí přistát na povrchu Marsu Internet
Během dnešního večera se NASA pokusí přistát na povrchu Marsu se sondou InSight. Tento extrémně náročný manévr bude prvním téměř po šesti letech, kdy na povrchu rudé planety přistálo robotické vozítko Curiosity. Průchod atmosférou je nejrizikovější částí mise.

Dnes nastává nejtěžší část mise sondy InSight Amerického národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Sonda se během dnešního večera po několika korekcích kurzu pokusí o náročné přistání na povrchu Marsu. Pokud se přistání podaří, stane se první sondou po šesti letech, která na Marsu přistála.

Bezpilotní kosmická loď, postavená společností Lockheed Martin, by měla přistát na povrchu Marsu ve 20:47 SEČ. Ke svému cíli přitom musela překonat cestu dlouhou přibližně 300 milionů kilometrů.

Pokud se NASA přistání podaří, InSight bude také vůbec první sondou, která bude zkoumat Mars pod jeho povrchem. Během složitého manévru však může nastat celá řada událostí, které mohou misi ohrozit.

„Od průniku vrchními vrstvami atmosféry až po dosednutí je třeba bezchybně provést tisíce kroků. Jen to zaručí úspěch mise,“uvedl Rob Manning z Laboratoře tryskových motorů v kalifornské Pasadeně.

Zcela zásadní bude pro misi oddělení kapsle od raketového pohonu. Tento manévr začne sedm minut před dotekem marsovské atmosféry. Během průchodu atmosférou Marsu se sonda rozžhaví na tisíc stupňů Celsia a v rozmezí dvou minut pak InSight zbrzdí z 20 900 km/h na 1 600 km/h. Několik kilometrů nad povrchem se otevře nadzvukový padák, který sondu dopraví bezpečně na povrch.

Mise InSight, která je řízena laboratoří Jet Propulsion Laboratory NASA, poskytne vědcům během své dvouleté mise množství cenných dat. Mise byla původně naplánována na březen 2016, ale NASA start přerušila kvůli technickým komplikacím. Dále čtěte: (Američané budovali obří letadlovou ponorku. Nakonec však nikdy nevyplula).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít