Pár rad, jak ušetřit peníze při tisku dokumentů a fotek

 PC a Mobily 
27. listopadu 2018 07:37 / Petr Vlach
  0
📷
5 fotografií v galerii
Důležitější než cena tiskárny je cena náplní Shutterstock
Dnes má skoro každý k dispozici nějakou tiskárnu, na které si může vytisknout cokoliv, co potřebuje. Máte pocit, že její provoz vyjde příliš draho? Máme doporučení, jak náklady snížit na minimum.

Největších úspor samozřejmě dosáhnete, pokud si vyberete takovou tiskárnu, která má pro to předpoklady. A pak lze také ušetřit správným nastavením při tisku. Ale začněme postupně.

Vybíráme úspornou tiskárnu

Logika výrobců tiskáren je jednoduchá. Pokud si koupíte levnou tiskárnu, obvykle do ní budou drahé náplně. Navíc výrobci s oblibou spolu s každou řadou tiskáren dají do oběhu nový typ inkoustu či toneru, takže bývá problém sehnat náplň od alternativního výrobce. Přitom právě nákup alternativního inkoustu či toneru je cestou, jak ušetřit největší podíl nákladů. Další možnosti poskytují některé nové řady tiskáren, které slibují levnější tisk i s originálními inkousty či tonery. Jde o modely, které mají velkokapacitní zásobníky, kde cena za jednu vytištěnou stranu vychází velmi příjemně.

Při výběru tiskárny si nejprve vyberte typ, který vám funkčně vyhovuje a pak se podívejte na internet, za kolik seženete originální náplň a za kolik seženete náplň alternativního výrobce. Pokud bude cena alternativního výrobce pro vás přijatelná, máte vyhráno. Jestliže náhradní náplň za dobrou cenu neexistuje, tiskárnu nekupujte a hledejte jinou. Pamatujte si, že i když koupíte tiskárnu třikrát dražší, velmi rychle se vám cena vrátí díky levnějšímu tisku. Navíc bude tisk kvalitnější. A ruku na srdce - prohlížení papírového alba je mnohem příjemnější než pohled na displej telefonu. Více si o tom přečtěte třeba zde.

Výběr náhradního dodavatele

Hodně peněz můžete ušetřit také výběrem náhradního dodavatele. Prozkoumejte dobře nabídky jednotlivých e-shopů. Zjistíte, že někteří mají levnější jeden typ inkoustu, ale mají dražší tonery. U jiných tomu je třeba naopak. Ne každý dodavatel má všechny typy. Rozdíl na balení ale může být i v řádu stokorun, což už stojí za námahu. Zajímejte se také o zkušenosti dalších uživatelů. Nemá smysl kupovat výrobky, které nebudou tisknout dobře. Naštěstí je takových na trhu stále méně.

Správné nastavení tisku

Hodně peněz můžete také ušetřit při samotném tisku. Všechny tiskárny mají totiž možnost nastavení kvality tisku. Největší rozdíl pak je v sytosti a přesnosti tisku v jednotlivých režimech. Jestliže tedy zvolíte rychlý tisk, dříve označovaný jako Draft, spotřebujete méně inkoustu či toneru. Pro řadu použití však právě tento druh tisku zcela postačí. Zejména když chcete v textu kontrolovat chyby a překlepy či jde jen o informativní výtisk, který nebudete nikomu předávat.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít