Facebook čelí žalobě ze strany USA kvůli kauze Cambridge Analytica

Facebook podle Washingtonu selhal v ochraně soukromí
 PC a Mobily 
23. prosince 2018 10:23 / Internet
  2   0
Washington podal žalobu na společnost Facebook kvůli velmi laxní ochraně osobních údajů, která umožnila britské poradenské společnosti Cambridge Analytica podvodně získat informace desítek miliónů uživatelů. Samotná společnost skandál neustála a končí.

Hlavní město Spojených států podalo žalobu na společnost Facebook kvůli skandálu s rozsáhlým únikem dat. Podle Washingtonu představuje žaloba první významější snahu Američanů potrestat chování Facebooku, které umožnilo zneužít jeho data v obrovském měřítku.

„Facebook selhal v ochraně soukromí svých uživatelů a lhal jim ohledně toho, kdo měl přístup k jejich datům a jak byly využívány,“ uvedl generální prokurátor Washingtonu, D. C. Karl Racine.

Facebook totiž v minulosti poskytoval vývojářům aplikací přístup k uživatelským datům a také k datům jejich přátel. Cambridge Analytica se ke jménům, oblíbeným stránkám a dalším informacím o údajně až 87 miliónů lidí dostala přes aplikaci psychologa Aleksandra Kogan, která se vydávala za obyčejný osobnostní kvíz.

Skandál kolem analytické společnosti narostl do gigantických rozměrů po zjištění, že získaná data využila pro cílení politické reklamy, a to i v rámci kampaně současného prezidenta USA Donalda Trumpa.

V roce 2014 Facebook oznámil, že data vývojářům již nadále nebude poskytovat, což se však nestalo. Celou věc tak vyšetřuje výbor dolní komory britského parlamentu, který se opakovaně pokouší vyslechnout samotného zakladatele sociální sítě Marka Zuckerberga.

Podle amerických novinářů se dnes hodnota akcií Facebooku propadla už téměř o sedm procent. To může být způsobeno i úterním článkem New York Times, který popisuje, jak i po roce 2014 Facebook sdílel s desítkami firem mnohé údaje o uživatelích. Dále čtěte: (V kazašské stepi přistál návratový modul z ISS. Posádka byla dopravena v pořádku na Zemi).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu