Rusové zahájili vývoj ekranoplánu. Obří stroj brázdil během studené války vlny Kaspického moře

Ekranoplán je obrovský stroj pohybující se těsně nad hladinou
 Vojenství 
15. prosince 2018 16:00 / Internet
  44   7
Rusko zvyšuje vojenskou aktivitu v arktických oblastech a pro tyto účely také vyvíjí nové technologie, zejména v oblasti logistiky. Jedním ze zajímavých projektů, má být také stavba takzvaného ekranoplánu. Několik těchto strojů, které se pohybují několik metrů nad vodou díky přízemnímu efektu, vzniklo v minulosti během studené války.

Obrovský transportní prostředek, který dostane ruská armáda, bude vážit nejméně 600 tun, čímž se stane největším vozidlem svého druhu, které kdy bylo postaveno. Pro srovnání projekt z 80. let minulého století, kterému se přezdívalo příšera z Kaspického moře, vážil okolo pěti set tun.

Díky globálnímu oteplování se Arktida stává cílem politických a hospodářských aktivit Ruska. Teplejší vody totiž nejen vytváří nové cesty pro přepravu, ale také odemykají dříve nedostupné přírodní zdroje.

V oblasti Arktidy se také nachází mnoho ruských vojenských základen, které jsou velmi špatně dostupné pro zásobování. Rusové již řadu let hledají nové technologie, které by jim umožnily lépe kontrolovat tyto těžko dostupné oblasti. Jednou z nich mají být právě tyto obrovské stroje.

Letadla se pohybují vysoko nad zemí s výjimkou přistání a vzletů, ale vozidla s přízemním efektem, kterým je i ruský projekt ekranoplánu, se pohybují těsně nad rovnou plochou. Ideálním místem pro provoz těchto strojů se stává zamrzlý oceán, nebo vody s klidnou hladinou. Ekranoplány se mohou pohybovat nad hladinou až patnáctkrát rychleji než lodě.

Projekt má na starost ruská konstrukční kancelář Alekseyev Design, která má s vývojem těchto monster celou řadu zkušeností. Její inženýři mají na kontě výrobu několika těchto strojů z období bývalého Sovětského svazu, včetně největšího z nich, takzvané příšery z Kaspického moře, který si můžete prohlédnout v galerii.

Není jasné, jestli nový šestisettunový projekt Arctic Monster bude mít na palubě nějaké zbraně. Každý ekranoplán pojme na palubu až 500 vojáků, které bude přepravovat do oblastí dálného východu, na základny na Sakhalinských ostrovech, Kurilských ostrovech, Kamčatce a další základny podél Ochotského moře. Nový ekranoplán by měl být hotov mezi roky 2022 a 2023 a do provozu by měl být začleněn do roku 2025. Dále čtěte: (Černá budova bez oken v Andrejevském zálivu je jedním z nejvíce zamořených míst na světě).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Venuše může procházet podobným biologickým vývojem jako Země před miliardami let

Dům a zahrada

Obří dávka vitaminů v malé misce. Super zdravé potraviny lze pěstovat i v garsonce s minimálním prostorem

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Zavřít reklamu