Nadějný projekt na záchranu oceánu má vážný problém

 Technologie 
08. prosince 2018 10:18 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ze zařízení na sběr plastu unikají nečistoty zpět do oceánu Internet
První ze šedesáti systémů Ocean Cleanup, který dorazil k Velké odpadkové skvrně v Tichém oceánu během října, má vážný problém. Přestože systém během prvních 14 dnů pracoval bezchybně, nyní se ukazuje, že velká část plastového odpadu se uvolňuje zpět do oceánu.

Systém Ocean Cleanup, který má odstranit většinu nahromaděného plastového odpadu z vod světového oceánu, nefunguje podle představ. Po čtrnácti dnech provozu bylo zjištěno, že část odpadu se uvolnila zpět do moře. Společnost Ocean Cleanup, která za projektem stojí, si však myslí, že ví, kde nastal problém, a pracuje na řešení.

Pilotní projekt v podobě prvního systému Ocean Cleanup byl zahájen v říjnu letošního roku. Projekt však počítá s nasazením až šedesáti obdobných sytémů, které by měly odpadkové skvrny v oceánech vyčistit a zabránit tak šíření nebezpečných mikroplastů.

Systém je tvořen ze dvou částí, 600metrové plovací části a lemu, který sahá tři metry do hloubky. Plovoucí část se pohybuje rychleji než ponořená, což zajišťuje, že sklízí plastový odpad. Nyní se však zdá, že pohyb není dostatečně rychlý, což způsobilo nečekané problémy s únikem odpadu.

„Usoudili jsme, že systém se podle všeho občas pohybuje příliš pomalu. Pamatujte, aby systém sbíral odpad, musí se pohybovat rychleji než plasty,“ vysvětlil zakladatel společnosti Boyan Slat ještě na konci listopadu.

Ke zpomalení podle Slate mohlo dojít pod vlivem větru, který způsobil, že oba konce čističe začaly kmitat. Tím vznikl pohyb, který působil proti směru pohybu čističe. Další příčinou mohou být vibrace na koncích čističe. Ty by ve vodě vytvořily vlnky, které by mohly odpad uvolňovat.

Jako první zkusí společnost čistič více rozevřít a jeho ústí zvýšit až o šedesát metrů, čímž se zvětší plocha, na kterou bude působit vítr a vlny, které zároveň celý systém pohánějí. Úprava proběhne v několika fázích, a to až do dosáhnutí požadovaného efektu, kdy bude čistič fungovat správně. Dále čtěte: (Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na oběžnou dráhu kosmickou loď Dragon).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?