Delfíni jsou už od druhé světové války cvičeni k hlídání přístavů a kladení min na lodní trupy
Vojenští delfíni jsou cvičeni k hlídání přístavů před potápěči a kladení min na lodní trupy. Dokonce prý poznají rozdíl mezi svojí a nepřátelskou lodí. Legenda ovšem praví, že při jedné z tajných operací na Kubě v šedesátých letech si delfín spletl strany a místo na ruské plavidlo připevnil minu na svojí americkou loď a vyhodil ji do povětří. Určitě to neudělal schválně, ale kdyby ano, člověk by se mu ani nedivil. Americká armáda delfíny zkoušela ovládat elektrodami "zapíchnutými" do mozku a na místa akce je shazovala z letadel. Ale ani na druhé straně železné opony to nebylo o moc lepší. Sovětský svaz cvičil delfíny stejně intenzivně jako Američané. Co se s nimi po pádu říše stalo, nikdo netuší.
Vojenští delfíni se používají dodnes
Satelitní snímky ukazují delfíní ohrady, které ruské námořnictvo umístilo do prostoru přístavu v Sevastopolu. Delfíni jsou pravděpodobně vycvičeni k odhalování bojových potápěčů, kteří by mohli zaútočit na základnu výbušninami a minami.
Satelitní snímky tuto skutečnost potvrdily již minulý týden, jak uvádí U.S. Naval Institute News. Ruské námořnictvo umístilo dvě ohrady pro delfíny u vjezdu do sevastopolského přístavu, které se nacházejí těsně za mořskou hradbou. Podle průzkumu satelitních snímků tam byly kotce přemístěny v únoru, přibližně v době invaze na Ukrajinu. Vojenští odborníci si všímají také faktu, že prakticky totožně to vypadalo v roce 2020 na ruské námořní základně v Tartúsu v Sýrii.
Delfíní armáda
Během studené války udržoval Sovětský svaz vojenské zařízení pro výcvik delfínů právě v Sevastopolu. Zařízení se ale po rozpadu Sovětského svazu dostalo do ukrajinských rukou a postupně bylo přebudováno na zábavní park s delfíny.
O tom, že Rusové disponují delfíní armádou, se nicméně ví už dlouho. Rusko je nyní pravděpodobně využívá k ochraně Sevastopolu nebo především jeho přístavu před útokem nepřátelských potápěčů, v tomto případě ukrajinských námořních speciálních jednotek, které by se mohly pokusit proniknout na základnu a zaútočit na lodě a zařízení pomocí příchytných min a výbušnin.
Kromě Ruska používají cvičené mořské savce také Spojené státy a je rovněž pravděpodobné, že podobné programy provozují i Severní Korea a Izrael.
Existuje dokonce už jeden přeběhlík z ruského vojenského programu. V roce 2019 se v norském přístavu poblíž Ruska objevila krotká velryba běluha, která měla postroj s kamerou GoPro. Dostala přezdívku Hvaldimir.
Americké námořnictvo také cvičí mořské savce k plnění vojenských úkolů. Námořnictvo používá delfíny skákavé a lachtany k lokalizaci mořských min a k pomoci bezpečnostnímu personálu při odhalování potápěčů, kteří by se mohli pokusit poškodit plavidla nebo přístavní zařízení námořnictva. Obě země tvrdí, že zvířata jsou používána pouze jako systém včasného varování a nemají žádné útočné schopnosti.
Zdroj: USNI, Popular Mechanics, abicko.cz.