Se systémem Windows XP se již nedostanete ke svému účtu u České spořitelny

 PC a Mobily 
25. října 2019 11:27 / Blanka Štiková
  1
📷
5 fotografií v galerii
Česká spořitelna odstoupila od podpory Windows XP Pixabay
Pokud patříte k lidem, kteří v počítači mají operační systém Windows XP a zároveň máte bankovní účet u České spořitelny, pak budete mít problém dostat se na váš účet. Minulou sobotu totiž Česká spořitelna omezila přístup k bankovním účtům klientům, jež mají právě tento typ operačního systému.

Důvod je jednoduchý, jde o ochranu uživatelů před hrozícími bezpečnostními riziky. Windows XP je totiž kvůli svému systému bez podpory rizikový. Jak situaci řešit?

Co dělat, pokud máte XP a účet u České spořitelny?

Česká spořitelna je podle počtu klientů největší bankou v ČR, jež používá internetové bankovnictví nové generace George. Česká spořitelna odstoupila od podpory Windows XP, neboť podle ní tento systém neodpovídá současným nárokům na zabezpečení internetového bankovnictví. Bankéři pak lidem se systémem XP radí, že stačí svůj operační systém aktualizovat na Windows 7 nebo vyšší verzi a poté se problému zbaví.

O Windows XP

Windows XP je operační systém od firmy Microsoft vydaný v roce 2001. V té době byl dominantním operačním systém až do konce roku 2006, kdy ho postupně začal vytlačovat systém Vista, ještě v té době však Windows XP využívalo zhruba 87 % uživatelů. Ještě do roku 2012 byl nejpoužívanějším operačním systémem, poté ho předběhl Windows 7. Ale i tak Windows XP používalo asi 30 % počítačů po dobu dalších 5 let od ukončení jeho prodeje.

Problémy s Windows XP postupně přibývaly

V dubnu 2010 byly Windows XP převedeny do režimu rozšířené podpory. V roce 2014 oficiálně skončila podpora od společnosti Microsoft pro operační systém Windows XP, od té doby přestaly být poskytovány bezpečnostní aktualizace. Od systému začalo sice odcházet stále více uživatelů, ale například v Číně ještě stále bylo mnoho uživatelů používajících XP, proto společnost Microsoft jeho podporu v Číně prodloužila a antivirus Microsoft Security Essentials pro XP byl podporován do roku 2015. Také prohlížeč Google Chrome byl pro XP aktualizován do roku 2015. Windows XP Embedded, tedy verze nacházející se v bankomatech, byla například podporována až do roku 2016.

Od loňska pak pro Windows XP nelze používat antivirový program Avast. Poté letos přestala Windows XP podporovat také herní platforma Steam a poté Blizzard. A nyní se přidala i Česká spořitelna, která už předem své klienty varovala před stávající situací, tedy před tím, že se uživatelům používajícím Windows XP nepůjde přihlásit do internetového bankovnictví George.

Jde tedy používat Windows XP dál?

Uživatelé mohou operační systém Windows XP používat dál, na jejich počítačích jim bude fungovat klidně ještě další roky, Microsoft totiž funkčnost Windows XP neomezil. Jejich problémem však je, že jim chybí zabezpečení. Podle zprávy Security Intelligence Report 15, jež po světě zjišťuje počítačové hrozby, je u Windows XP až 6x vyšší riziko nákazy počítačovým virem než u Windows 8. Řešením této situace je přechod na novější operační systém. Dále čtěte: S novou aplikací se najíte kvalitně a hlavně levně. Víme, jak funguje.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mariah Carey je oficiálně královnou Vánoc. Její sváteční hit jako první v historii získal diamantové...

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Dům a zahrada

Je čas na barborky. Proč a jak se o ně postarat? Nezapomeňte je ponořit do teplé vody

Zavřít reklamu