Pozor na čínské tonery do tiskáren. Společně s nimi si domů pouštíte riziko vážného zdravotního ohrožení
Přitom neznačkové tonery, většinou původem z Číny, se podílejí na prodejích na českém trhu až ze 65 procent. Společně s nimi si však lidé do domácnosti pouštějí riziko velmi vážného zdravotního ohrožení.
Karcinogenní i neekologické
Černý toner obsahuje prášek, který je nejčastěji složen z uhlíku, zmagnetizovaných oxidů kovů a různých druhů barvicích přísad. V průběhu tisku se mikroskopické částečky toneru uvolňují do okolí a dochází k jejich vdechování. Pokud nemají být uživatelé tiskáren v průběhu tisku vystavováni zvýšeným zdravotním rizikům, musí tonerový prášek splňovat přísné limity obsahu rizikových látek.
V čem je tedy problém? Řady testů potvrzují, že podstatná část tonerů dovážených do České republiky tyto limity mnohonásobně překračuje. Používání takových tonerů tak může představovat značné zdravotní riziko. Zatímco originální a renovované tonerové kazety podstupují přísné testy, které kontrolují nepřekročení bezpečnostních limitů těchto látek, levné kompatibilní tonery takto zabezpečeny nebývají.
„Podle testů provedených Fraunhoferovým institutem tonerové kazety běžně dovážené do Evropy z Číny uvolňují při tisku do svého okolí až o 53 procent více styrenu, než povoluje bezpečnostní limit. Styren je přitom řazen mezi karcinogeny a zvyšuje riziko výskytu leukémie. Kromě toho může poškodit zrak a na lidský organismus má dráždivé a narkotické účinky,“ vysvětluje Ondřej Bálek z Asociace renovátorů tonerů s dovětkem, že plastová těla čínských tonerů mohou obsahovat i vysoké koncentrace toxického zpomalovače hoření dekabromdifenyl etheru, jehož použití je v Evropě zakázáno.
Problémy způsobují tonery z Číny i poté, co doslouží. Originální tonery získané v rámci zpětného odběru lze většinou využít, což však neplatí o těch kompatibilních. Dále čtěte: Modré světlo z počítače či tabletu způsobuje předčasné stárnutí.