Jednoduché vychytávky, které zlepší vaše mobilní videa

 PC a Mobily 
26. dubna 2019 10:30 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Natáčení na mobil je stále běžnější, ale ne vždy se tak děje správně Pixabay
Dnešní mobily umí natočit i docela slušná videa. Nesmíte je ale zkazit nevhodným zacházením. Máme několik důležitých rad.

Pro natáčení videí na mobil existují zásady, které jsou trochu odlišné od těch, které znáte z obsluhy videokamery. Mnohé ale zůstává podobné. V tomto článku se pokusíme dát dohromady základní rady pro natočení slušných videí.

Nešvenkujte zbytečně

Nejhorší myslitelný obraz získáte, pokud budete záznamovým zařízením švenkovat, tedy pohybovat ze strany na stranu. Někteří „znalci“ tak dokonce prezentují schopnosti určitých mobilů v recenzích. Ukazují tak jen na svou neschopnost. Někdy je pochopitelně potřeba přesunout kameru na jinou scénu, ale nesmí se tak dít zbrkle. Po přesunu je třeba ponechat kameru či mobil v klidu a natáčet pokračování záběru opět bez zbytečných pohybů.

Používejte stativ

Optimální situace pro natáčení je mobil umístěný na stativ, případně mobil zavěšený do stabilizátoru. Většina mobilů totiž nemá optickou stabilizaci a i ty, které ji mají ji nemají natolik kvalitní, abyste mohli natáčet slušná videa z ruky. Různé záchvěvy a záškuby pak zbytečně degradují technickou kvalitu záznamu, který může být za slušných světelných podmínek na dobré úrovni.

Držák na mobil, který můžete upnout do svého stávajícího stativu, koupíte za pár desetikorun. Pokud nemáte stativ, určitě si nějaký pořiďte. Uvidíte, jak dramaticky jiná budou vaše videa. Natáčení ze stativu ocení i ti, kteří chtějí chystat různá videa na sociální sítě. Jestliže nemáte možnost použít stativ, opřete alespoň své ruce o něco pevného, abyste minimalizovali nechtěné pohyby kamery.

Dobré světlo

Kvalita osvětlení je důležitá pro každé natáčení, ale u mobilů, které mají malé rozměry snímacího čipu, je to nutnost. Pokud chcete mobilem natáčet videa z místnosti či z menší vzdálenosti, určitě stojí za úvahu pořízení světla. Můžete použít světlo na bázi LED. Má slušný výkon a dá se v některých případech napájet i z baterií. Důležitá je samozřejmě správná volba záběru – tedy nemít světlo přicházející z oken proti záznamovému zařízení. Pak je samozřejmě natáčená scéna příliš tmavá, lidem není vidět do tváře a podobně.

Ke zpracování použijte stolní počítač

Ve většině případů budete potřebovat video sestříhat. Nepoužívejte k tomu mobilní aplikace, ať se tváří jakkoli chytře. Nemůžete počítat s takovou schopností renderingu, tedy přepočítání videa, jakou mají poloprofesionální programy na stolních počítačích. Byla by přece škoda i zajímavé video zničit špatným zacházením v nějaké nedokonalé mobilní střižně. Doporučení k pořízení slušného počítače pro takovou práci pak najdete třeba zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu