Z vašich příspěvků na Facebooku umí umělá inteligence vyčíst citlivé informace o vašem zdraví

Facebookové příspěvky mohou lékařům sloužit k péči o pacienty
📷
Další 3 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
20. června 2019 10:55 / Shutterstock
  0   0
Příspěvky, které lidé zveřejňují na Facebooku, mohou prozradit například informace o jejich duševním zdraví. Díky analýze umělou inteligencí je možné z příspěvků například rozpoznat, zda je dotyčný člověk duševně nemocný, ale také že trpí například cukrovkou.

Výzkum amerických lékařů dokládá, že za pomoci umělé inteligence je možné z facebookových příspěvků rozpoznat duševní i fyzické zdraví člověka. Speciální algoritmy tak například mohou rozpoznat, zda má dotyčná osoba cukrovku.

„Příspěvky na sociálních sítích se velmi často týkají životního stylu a zážitků, ale také toho, jak se lidé cítí. Takové informace nám poskytují množství informací, k nimž je jinak složité se dostat,“ uvedla hlavní autorka studie Raina Merchantová.

Vědci vycházeli z toho, že z jazyka používaného na sociálních sítích lze vyčíst spoustu informací o aktuálním rozpoložení člověka. Tato činnost může být navíc plně automatizována za pomoci umělé inteligence a může sloužit k včasnému rozpoznání zdravotních problémů.

„Výzkum je sice teprve v začátcích, ale doufáme, že z příspěvků pacientů na Facebooku získáme data, která nám pomohou lépe informovat je o jejich zdravotním stavu,“ upozornila Merchantová.

Zcela jednoznačně algoritmy zjistily problémy s alkoholem, když analyzovaly například vulgární jazyk uživatelů na sociálních sítích.

Vědci nyní doufají, že by pomocí těchto metod s využitím umělé inteligence mohli mnohem lépe předvídat příchod chorob, které se v současné době jen těžko diagnostikují. Dále čtěte: (Vědci šokují. Naši předci měli těla plná parazitů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu