Jak v počítači vyměnit pevný disk bez přeinstalace systému

 PC a Mobily 
01. července 2019 11:00 / Petr Vlach
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ve světě počítačů je možné vytvořit přesnou kopii disku - klon Shutterstock
Poměrně často se můžete dostat do situace, kdy potřebujete vyměnit disk v počítači, ale nechce se vám reinstalovat operační systém a všechny programy. Máme jednoduché doporučení, jak situaci zvládnout.

Do situace, že potřebujete vyměnit disk v počítači, se dostanete poměrně snadno, zvlášť tehdy, pokud máte v počítači, typicky v notebooku, jediný disk a jeho kapacita už nedostačuje. Další příklad může být upgrade stolního počítače, kdy je systém nainstalován na klasickém disku a vy chcete místo něj použít SSD, aby došlo ke zrychlení počítače.

Program na klonování disku

To, co potřebujete, je program, který umí naklonovat jakýkoli disk na jiný. Takových programů je celá řada, ale bohužel ne všechny jsou zdarma. Přesto se takové najdou a fungují k naprosté spokojenosti. Doporučujeme vyzkoušet například program Clonezilla. Po stažení ISO souboru si vytvoříte spouštěcí CD nebo DVD, ze kterého spustíte program, který vás provede všemi úskalími klonování disků. Jeho prostředí je v mnoha jazycích a dá se tu najít i srozumitelná slovenština.

Jak to funguje

Ať už ale použijete program Clonezilla či jiné programy, princip klonování je vždy stejný. Vždy musíte zadat zdrojový disk a pak disk cílový. Pokud nemá počítač možnost připojit druhý disk přímo na vnitřní rozhraní, můžete použít i připojení přes USB. Pozor si dejte na to, abyste nezaměnili zdrojový a cílový disk. Mohli byste si nechtěně přepsat všechna data prázdným místem z nového disku.

Důležité je věnovat pozornost velikosti vytvářených svazků. Pokud totiž necháte jen základní nastavení, program naklonuje disk tak, že zachová velikost původního disku. Pokud tedy instalujete disk větší, zůstalo by vám nevyužité místo, které byste museli použít jako další disk. Lepší proto je hned v průběhu klonování určit v rozšířených nabídkách, že se mají oddíly proporcionálně zvětšit podle velikosti cílového disku.

Co se starým diskem

Starý disk samozřejmě své využití najde. Buď zůstane ve stolním počítači jako další jednotka, nebo jej můžete vložit do boxu s USB rozhraním a připojovat jako externí disk k počítači. Důležité ale je vědět, jak se zbavit pozůstatků po přítomnosti systému. Při instalaci systému se totiž na disku vytvoří několik oddílů, které nejdou standardními metodami zrušit. Doporučujeme aplikovat následující postup. Spusťte si příkazové okno pomocí cmd. Následně pak použijte příkazy diskpart, list disk, select disk <číslo> a příkaz clean. Poslední uvedený vymaže všechny oddíly na disku určeném číslem. Disk potom inicializujte klasickým způsobem jako při připojení nového disku do počítače. Další informace můžete najít i v článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová se tajně vdala: Holčičky moje, tak já už jsem zase paní, vzkázala hrdě světu a ukázala...

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Metody rybolovu – jak chytat ryby?