Budeme za pár let bojovat o svou pracovní pozici s robotem?

 Technologie 
28. června 2019 17:03 / Jana Čiháková
  3
📷
7 fotografií v galerii
Za pár let skutečně můžeme bojovat o svou pracovní pozici Shutterstock
Bát se dneska o práci je už stejně přirozené jako ráno vstát a “dojít se vyčůrat”. Přeci jen, práce je málo, uchazečů dost. Ale, že by nám měl jít po krku kolega, který je sestrojený z pár kousků kovu, si asi nikdo nepřipouští. Jenže pokrok nezastavíte a něco, co nyní považujeme za největší scifi, si už zítra může “pucovat” boty přímo před naší kanceláří.

Doba jednoznačně pokročila. Roboti nám už dávno nemixují jen mrkev, ale operují srdce, řídí auta a předpovídají nemoci. A to se bavíme jen o počátku robotické invaze. Vývoj robo expertů už je totiž tak daleko, že za pár let skutečně můžeme bojovat o svou pracovní pozici.

Podle vládní analýzy by roboti mohli do pěti let nahradit přes milion zaměstnanců, většinu z nich dokonce zcela. Robotizovaný může být ve velmi krátkém výhledu pouliční prodej, informační služby nebo úřednické činnosti.  

Máme proti nim šanci? 

Hrát si na hru kdo s koho s člověkem, který disponuje stejnými pracovními kvalitami jako vy, může být minimálně vzrušující. A také to není předem prohraný boj. Jenže u dobře sestrojeného robota se připravte na KO už v prvním kole. Vezměte si jen váš výkon a ten jeho.

Okolo poledne máte hlad, jste unavení, večer vám to už nemyslí, ale váš robotický soupeř nic z výše uvedeného nezná. Pojede naplno klidně čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu. A to jsme ještě nezmínili sladké tajemství, že vaši práci udělá nejen rychleji, ale i lépe. 

Dnes už je běžné, že robotický kolega operatér tráví na sále s pacientem víc času než  chirurg (ten totiž sedí v řídící místnosti, pozn. red.:) Dokonce mu asistuje sestra, která mu do “rukou”, nebo chcete-li do ramen, podává příslušné nástroje. Operace robotem přináší menší rizika pro pacienty, kratší míru zotavení i větší šanci, že bude provedena dle očekávání. 

Robot zvládne 300 burgerů za hodinu

Není to ale jen medicína, kde se práce robotických pracantů vyplácí. Svého burger mistra s nainstalovanými desítkami softwarů a senzorů si najala i společnost CaliBurger. Jejich robotický zaměstnanec Flippy zvládne 300 burgerů za hodinu.

V San Franciscu v podniku The Creator Stonefront se možnost pořídit si robota na vytváření burgerů ukázala i jako ekonomicky výhodnější. Creator robot, stejně jako Flippy, zvládne vše od nasolení masa až po jeho vložení mezi dvě housky a podle toho, co víme, nepoznáte rozdíl, zda vám menu připravoval on či jeho “člověčí” kolega. Je tedy pravda, že ke svému, řekněme, rozletu potřebuje trochu víc místa - měří čtyři metry, ale to mu podnik odpouští, protože během jedné hodiny udělá na čtyři stovky skvělých junkfoodových specialit - to vše pod šest dolarů. 

A jak už jsme psali v článku Řidiči jsou přežitek. IN je jezdit bez nich, ani v oboru řízení nemají robotické vymoženosti tak velké mezery, aby nešly během krátké doby vypilovat ve zcela autonomní systémy přepravy. 

Všechno má své ALE

Ale… i přes zdánlivé výhody robotických rivalů není zas tak zřejmé, zda u nás krizová situace a masivní ztráta práce vůbec nastane. Wolfgang Wahlster, zakladatel konceptu průmyslu 4.0, vidí budoucnost spíš ve složených týmech robot - člověk, což by sice mohlo některým lidem vykonávajícím manuální práci ubrat na důležitosti, na druhou stranu by se tak však mohli posunout i na vyšší pozice. 

Podle studie University of Oxford v budoucnosti možná odzvoní některým činnostem, které dělávali asistenti, recepční či telefonisté. Evoluci čeká mnoho fabrik. Jejich úkony může zastoupit robotický kandidát s jemnou motorikou. Nicméně robotizace s sebou nese řadu nevyřešených otázek.

Například hrozbu poklesu cen, tedy zásadní problém pro celou světovou ekonomiku, která je zpravidla nastavena na inflaci. Velkou neznámou jsou i právní a etické otázky, též možnost zneužití a jasné je dnes zatím jen jedno. Jejich zodpovězení bude trvat ještě nějaký pátek. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008