Budeme za pár let bojovat o svou pracovní pozici s robotem?

 Technologie 
28. června 2019 17:03 / Jana Čiháková
  3
📷
7 fotografií v galerii
Za pár let skutečně můžeme bojovat o svou pracovní pozici Shutterstock
Bát se dneska o práci je už stejně přirozené jako ráno vstát a “dojít se vyčůrat”. Přeci jen, práce je málo, uchazečů dost. Ale, že by nám měl jít po krku kolega, který je sestrojený z pár kousků kovu, si asi nikdo nepřipouští. Jenže pokrok nezastavíte a něco, co nyní považujeme za největší scifi, si už zítra může “pucovat” boty přímo před naší kanceláří.

Doba jednoznačně pokročila. Roboti nám už dávno nemixují jen mrkev, ale operují srdce, řídí auta a předpovídají nemoci. A to se bavíme jen o počátku robotické invaze. Vývoj robo expertů už je totiž tak daleko, že za pár let skutečně můžeme bojovat o svou pracovní pozici.

Podle vládní analýzy by roboti mohli do pěti let nahradit přes milion zaměstnanců, většinu z nich dokonce zcela. Robotizovaný může být ve velmi krátkém výhledu pouliční prodej, informační služby nebo úřednické činnosti.  

Máme proti nim šanci? 

Hrát si na hru kdo s koho s člověkem, který disponuje stejnými pracovními kvalitami jako vy, může být minimálně vzrušující. A také to není předem prohraný boj. Jenže u dobře sestrojeného robota se připravte na KO už v prvním kole. Vezměte si jen váš výkon a ten jeho.

Okolo poledne máte hlad, jste unavení, večer vám to už nemyslí, ale váš robotický soupeř nic z výše uvedeného nezná. Pojede naplno klidně čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnu. A to jsme ještě nezmínili sladké tajemství, že vaši práci udělá nejen rychleji, ale i lépe. 

Dnes už je běžné, že robotický kolega operatér tráví na sále s pacientem víc času než  chirurg (ten totiž sedí v řídící místnosti, pozn. red.:) Dokonce mu asistuje sestra, která mu do “rukou”, nebo chcete-li do ramen, podává příslušné nástroje. Operace robotem přináší menší rizika pro pacienty, kratší míru zotavení i větší šanci, že bude provedena dle očekávání. 

Robot zvládne 300 burgerů za hodinu

Není to ale jen medicína, kde se práce robotických pracantů vyplácí. Svého burger mistra s nainstalovanými desítkami softwarů a senzorů si najala i společnost CaliBurger. Jejich robotický zaměstnanec Flippy zvládne 300 burgerů za hodinu.

V San Franciscu v podniku The Creator Stonefront se možnost pořídit si robota na vytváření burgerů ukázala i jako ekonomicky výhodnější. Creator robot, stejně jako Flippy, zvládne vše od nasolení masa až po jeho vložení mezi dvě housky a podle toho, co víme, nepoznáte rozdíl, zda vám menu připravoval on či jeho “člověčí” kolega. Je tedy pravda, že ke svému, řekněme, rozletu potřebuje trochu víc místa - měří čtyři metry, ale to mu podnik odpouští, protože během jedné hodiny udělá na čtyři stovky skvělých junkfoodových specialit - to vše pod šest dolarů. 

A jak už jsme psali v článku Řidiči jsou přežitek. IN je jezdit bez nich, ani v oboru řízení nemají robotické vymoženosti tak velké mezery, aby nešly během krátké doby vypilovat ve zcela autonomní systémy přepravy. 

Všechno má své ALE

Ale… i přes zdánlivé výhody robotických rivalů není zas tak zřejmé, zda u nás krizová situace a masivní ztráta práce vůbec nastane. Wolfgang Wahlster, zakladatel konceptu průmyslu 4.0, vidí budoucnost spíš ve složených týmech robot - člověk, což by sice mohlo některým lidem vykonávajícím manuální práci ubrat na důležitosti, na druhou stranu by se tak však mohli posunout i na vyšší pozice. 

Podle studie University of Oxford v budoucnosti možná odzvoní některým činnostem, které dělávali asistenti, recepční či telefonisté. Evoluci čeká mnoho fabrik. Jejich úkony může zastoupit robotický kandidát s jemnou motorikou. Nicméně robotizace s sebou nese řadu nevyřešených otázek.

Například hrozbu poklesu cen, tedy zásadní problém pro celou světovou ekonomiku, která je zpravidla nastavena na inflaci. Velkou neznámou jsou i právní a etické otázky, též možnost zneužití a jasné je dnes zatím jen jedno. Jejich zodpovězení bude trvat ještě nějaký pátek. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu