Dvojice těžkých ruských bombardérů letěla příliš blízko Aljašky. Vyprovodily je stíhačky F-22 Raptor

 Letectví 
25. září 2018 08:04 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ruské bombardéry se dostaly během svého letu příliš blízko hranicím USA Internet
V první polovině srpna byla radarovou základnou za polárním kruhem detekována dvojice ruských strategických bombardérů Tupolev Tu-95, která se blížila k hranicím Aljašky. Americká strana k letounům vyslala stíhačky F-22 Raptor, které ruské bombardéry z oblasti vyprovodily. Incident se odehrál v blízkosti americké základny na Aleutských ostrovech.

Těžké strategické bombardéry Tu-99MS, které byly během studené války sovětskou odpovědí na americké stroje B-52, stále slouží v ruském letectvu. Dvojice těchto obřích strojů se nedávno přiblížila nebezpečně blízko ke břehům Aljašky.

Dvojice těchto ruských strojů byla zachycena radarem poblíž významné americké vojenské základny na Aleutských ostrovech, v žádném okamžiku ale stroje nepřekročily hranice amerického vzdušného prostoru. Bombardéry v oblasti pravděpodobně působily jako součást vojenských cvičení Vostok-2018.

Podle amerických médií byly bombardéry objeveny, když prolétaly kolem ostrova Shemya, který je součástí Aleutských ostrovů. Tento ostrov je místem, kde je umístěna americká základna Eareckson Air Station s obrovským 120metrovým radarem Cobra Dane.

Podle Američanů je ruská provokace v blízkosti ostrova Shemya obzvláště agresivní. Ruské bombardéry Tu-95, které vznikly v padesátých letech minulého století, totiž dokáží nést až osm dálkových raket s jadernými hlavicemi. V případě jaderné války by totiž bylo velmi pravděpodobné, že by ruské bombardéry Tu-95 na radarovou základnu zaútočily a pokusily se ji zničit.

Ruské bombardéry vstoupily do aljašské vzdušné obranné identifikační zóny nebo ADIZ. V těchto zónách mohou zahraniční letadla předpokládat, že budou sledována, ale oblastí mohou proletět. Přesto byli ruští piloti doprovázení stíhačkami F-22 Raptor. Dále čtěte: (Unikátní letoun Tatra T.101 překonal několik rekordů. Prototyp zmizel během války).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ed Sheeran čelí žalobě. Údajně zkopírovat část své písně Thinking Out Loud ze skladby od Marvina Gaye

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...