Japonsko přistane na asteroidu. Jaký výzkum bude dvojice robotů provádět?

Dvojice japonských roverů přistála na asteroidu
 Letectví 
21. září 2018 14:08 / Internet
  1   0
Japonská vesmírná agentura (JAXA) zahájí robotickou část mise sondy Hayabusa 2, která by měla na povrch asteroidu vypustit dvojicí konstrukčně velmi zajímavých robotů. Japonská sonda zahájila svou misi v roce 2014 a v roce 2020 se vrátí na Zemi.

Během následujících dní zahájí Japonská vesmírná agentura (JAXA) robotickou misi dvojice roverů na vzdáleném asteroidu. Speciální rovery upravené pro pohyb na asteroidech s nulovou gravitací vypustí japonská sonda Hayabusa 2, která do vesmíru odstartovala v roce 2014. Japonsko se o přistání na asteroidu snažilo již v minulosti, ale mise skončila neúspěchem.

Sonda Hayabusa2 se vydala na dlouhou cestu k asteroidu Ryugu v prosinci roku 2014. Během několika dní bude zahájena druhá fáze této mise, v rámci které bude prozkoumán povrch asteroidu. Kosmická loď vyzbrojena řadou senzorů a nástrojů, včetně odpalovače, který vystřelí speciální kulku na povrch horniny a dokáže zachytit odštípnutý materiál, se vrátí na Zemi v roce 2020.

JAXA aktivuje MINERVA-II1 kontejner, ve kterém je umístěna dvojice robotů o váze 2,5 kilogramu. Nejedná se však o klasické rovery, které má například NASA na Marsu, ale o vozítka se speciálním pohonem pro nulovou gravitaci. Každá sonda má v sobě čtyři rotační zařízení. Tato zařízení vytvářejí točivý moment, který robotem pohybuje přibližně v patnáctimetrových skocích. Z místa, kde se robot odlepí od povrchu do místa dopadu tento manévr zabere asi 15 minut.

O průzkum povrchu asteroidu se JAXA snažila již v minulosti. Robotická mise byla zahájena 12. listopadu 2005 u povrchu asteroidu Itokawa. Během uvolňování kontejneru však došlo k chybným výpočtům a oba roboti se ztratili kdesi ve vesmíru. Dále čtěte: (SpaceX zveřejnila jméno svého prvního zákazníka).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Jak vybrat fólii na zahradní jezírko

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu