Japonsko přistane na asteroidu. Jaký výzkum bude dvojice robotů provádět?

Dvojice japonských roverů přistála na asteroidu
 Letectví 
21. září 2018 14:08 / Internet
  1   0
Japonská vesmírná agentura (JAXA) zahájí robotickou část mise sondy Hayabusa 2, která by měla na povrch asteroidu vypustit dvojicí konstrukčně velmi zajímavých robotů. Japonská sonda zahájila svou misi v roce 2014 a v roce 2020 se vrátí na Zemi.

Během následujících dní zahájí Japonská vesmírná agentura (JAXA) robotickou misi dvojice roverů na vzdáleném asteroidu. Speciální rovery upravené pro pohyb na asteroidech s nulovou gravitací vypustí japonská sonda Hayabusa 2, která do vesmíru odstartovala v roce 2014. Japonsko se o přistání na asteroidu snažilo již v minulosti, ale mise skončila neúspěchem.

Sonda Hayabusa2 se vydala na dlouhou cestu k asteroidu Ryugu v prosinci roku 2014. Během několika dní bude zahájena druhá fáze této mise, v rámci které bude prozkoumán povrch asteroidu. Kosmická loď vyzbrojena řadou senzorů a nástrojů, včetně odpalovače, který vystřelí speciální kulku na povrch horniny a dokáže zachytit odštípnutý materiál, se vrátí na Zemi v roce 2020.

JAXA aktivuje MINERVA-II1 kontejner, ve kterém je umístěna dvojice robotů o váze 2,5 kilogramu. Nejedná se však o klasické rovery, které má například NASA na Marsu, ale o vozítka se speciálním pohonem pro nulovou gravitaci. Každá sonda má v sobě čtyři rotační zařízení. Tato zařízení vytvářejí točivý moment, který robotem pohybuje přibližně v patnáctimetrových skocích. Z místa, kde se robot odlepí od povrchu do místa dopadu tento manévr zabere asi 15 minut.

O průzkum povrchu asteroidu se JAXA snažila již v minulosti. Robotická mise byla zahájena 12. listopadu 2005 u povrchu asteroidu Itokawa. Během uvolňování kontejneru však došlo k chybným výpočtům a oba roboti se ztratili kdesi ve vesmíru. Dále čtěte: (SpaceX zveřejnila jméno svého prvního zákazníka).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egyptské podvodní město odhalilo starodávnou loď i pohřebiště

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu