Jedním z nejekologičtějších hybridních kamionů světa je Shell Starship

 Auto-Moto 
09. září 2018 09:10 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Hybridní tahač Shell Starship je úsporný k životnímu prostředí Internet
V posledních letech se v automobilovém průmyslu klade stále větší důraz na ekologický provoz. Ropný gigant Shell se v rámci této snahy rozhodl podpořit projekt vzniku skutečně ekologického tahače. Kombinací několika moderních technologií vznikl kamion s minimální spotřebou paliva, který navíc nevyžaduje speciální čerpací ani dobíjecí stanice.

Ropný gigant Shell se rozhodl podpořit projekt, na jehož konci vznikl ekologicky šetrný kamion. Výsledkem společného úsilí několika firem je tahač Shell Starship, který využívá kombinaci moderních technologií, které mu umožňují přepravovat náklad s minimální spotřebou paliva. Pro svůj provoz navíc využívá běžné čerpací stanice.

Cílem konstruktérů totiž bylo postavit ekologický tahač dneška, tedy takový, který bude moci využívat ke svému provozu současné podmínky. Za tímto účelem se ropná společnost Shell spojila s americkou dílnou Airflow Truck Company, která se dlouhodobě věnuje návrhům nákladních vozů s nízkou spotřebou.

Společnost Airflow Truck Company například před několika lety představila těžký tahač BulletTruck, který dokázal přepravit patnáct tun nákladu v náročných podmínkách při průměrné spotřebě 17,5 l/100 km. Stejnou spotřebu pro srovnání mají tři osobní automobily, které ovšem vezou pouze řidiče.

Výsledek spolupráce obou společností v podobě tahače Starship na první pohled zaujme dokonale aerodynamickým tvarem. Díky skvěle vyřešené aerodynamice nemusí vůz tolik bojovat s odporem vzduchu a spaluje tak výrazně méně nafty. Nízkou spotřebu také podporuje konstrukce kabiny z karbonových vláken a speciální maska s aktivním chlazením motoru.

Starship ukrývá pod kapotou nejmodernější hybridní šestiválcový motor Cummings X15 o výkonu 400 koní. V útrobách tahače je však ještě jeden pomocník v podobě elektromotoru, který pohání zadní dvojici kol v náročnějších situacích, jako je delší stoupání, kdy rapidně vzrůstá spotřeba paliva.

Unikátní tahač Starship je navíc vybaven solárními panely, kterými může dobíjet své akumulátory a není tak přímo závislý na dobíjecích stanicích. Kamion nedávno dokončil svou první jízdu z kalifornského San Diega do města Jacksonville na Floridě. V běžném provozu by tento ekologický tahač mohl být nejdříve v roce 2020. Dále čtěte: (Výrobce legendární útočné pušky představil elektromobil s designem ze sovětské éry).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...